דוקו 10 
האם אתם בדיכאון? 

האם אתם בדיכאון?

 
דוקו 10 |
 

בעקבות הסרט "הדיכאון יוצא מהארון", הפסיכיאטר ד"ר ערד קודש מציג את כל הסימפטומים לתופעה שמוגדרת כמחלה של המאה ה-21. בדקו את עצמכם - האם אתם בדיכאון?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בישראל - אחד מכל שנים עשר בוגרים סובל מדיכאון .

למרות שמדובר בתופעה יחסית שכיחה, לפחות  30% מהסובלים לא מטופלים.

 

הדיכאון הוא ההפרעה היותר נפוצה מבין ההפרעות במצב הרוח. הסיכוי לחלות בדיכאון לאורך החיים בקרב גברים הוא כ-15% ובקרב נשים 20%. בישראל - אחד מכל 12 בוגרים סובל מדיכאון .למרות שמדובר בתופעה יחסית שכיחה, לפחות 30% מהסובלים נשארים לא מזוהים ולא מטופלים כראוי. רק 50% מבין המאובחנים מקבלים טיפול מיטבי. 

 

מהו דיכאון?

 
דיכאון הוא אבחנה רפואית פסיכיאטרית שמתבטאת בשורה של סימפטומים רגשיים, פיסיים והתנהגותיים. ביניהם: מצב רוח ירוד, הפרעות בשינה, ירידה או הגברת תאבון, ירידה באנרגיה, תחושת חולשה ועייפות, ירידה בהנאה, תחושת ייאוש ואף הופעת מחשבות אובדניות. כל אלה מלווים בפגיעה בתפקוד, ירידה ביכולת התעסוקתית ואובדן ימי עבודה.עוצמת הדיכאון יכולה לנוע מדיכאון קל ועד לדיכאון קשה. מדובר בהפרעה הגורמת סבל רב למטופל והכרוכה גם בתמותה; כ-15% מהסובלים מדיכאון קליני קשה - מתאבדים
 

 

האם אתם בדיכאון?

לאבחון הפרעה דיכאונית מסוג דיכאון מאג'יורי (מה שקרוי דיכאון קליני) חייבים להתקיים לפחות חמישה מהסימפטומים הבאים במשך רוב שעות היום, כמעט כל יום,  בתקופה של לפחות שבועיים ושגורמים לפגיעה תפקודית.

לפחות אחד משני הסימפטומים הראשונים חייב להיות כלול בהם:

1.מצב רוח דכאוני .

2.ירידה משמעותית בעניין מפעילויות רגילות. 

3. עליה או ירידה משמעותית בתאבון, שינוי במשקל.

4. אובדן עניין בדברים שעניינו אותך קודם

5. קשיי שינה או שינת יתר.

6. האטה בפעילות או אי שקט.

7. עייפות או איבוד אנרגיה.

8. ערך עצמי ירוד או רגשות אשם.

9. קושי בריכוז, בחשיבה, בזיכרון או בקבלת החלטות.

10. מחשבות מוות חוזרות או מחשבות אובדניות.

 

חשוב לזכור!

דיכאון אינו מעיד על חולשת אופי או פגם באישיות. כמחצית מהסובלים מדיכאון אינם מדווחים לרופא המטפל על שינויים במצב רוחם, מה שמעכב את אבחון ההפרעה ומונעת קבלת טיפול והפחתת הסבל.

 
 
 

כמחצית מהסובלים מדיכאון אינם מדווחים לרופא המטפל על שינויים במצב רוחם, מה שמעכב את אבחון ההפרעה ומונעת קבלת טיפול והפחתת הסבל.

 

האם  דיכאון ניתן לטיפול ?

החדשות הטובות הן שלדיכאון יש טיפול. הטיפול המומלץ הוא שילוב של טיפול תרופתי נוגד דיכאון וטיפול פסיכולוגי.

 

איך מטפלים בדיכאון?

הטיפול  בדיכאון מחולק לשלושה שלבים עם מטרות שונות בכל אחד מהם.

 

שלב חריף : המטרה היא להפחית את הסימפטומים הדיכאוניים ולהביא להחלמה.

 

שלב האיזון: המשך השיפור ומניעת חזרה של הסימפטומים.

 

שלב אחזקה: דגש על מניעה של חזרה של דיכאון לאורך החיים.

 

ישנן מספר דרכים להתערבות טיפולית. הטיפול יכול להיות טיפול תרופתי, פסיכולוגי או התערבות תומכת. ההחלטה על סוג הטיפול נקבעת בדרך כלל על פי חומרת המחלה ובהתאם להסכמות שבין המטפל למטופל.  

 

האם הטיפול ניתן רק ע"י פסיכיאטר ?

לא בהכרח. רופאי המשפחה מוכשרים כחלק מההתמחות שלהם לטפל בבעיות נפשיות כגון דיכאון וחרדה. במידת הצורך לרשותו עומדים יועצים פסיכיאטריים ופסיכולוגיים העובדים בקופת החולים.

 

האם דיכאון עובר בתורשה?

בדומה להפרעות פסיכיאטריות אחרות, גם לדיכאון הוצעו הסברים ביולוגיים והסברים פסיכולוגיים. הסברים ביולוגיים מבוססים על עדויות גנטיות ועל עדויות ביוכימיות. מבחינה גנטית יש ראיות לכך שהעברה תורשתית קיימת בחלק מן המקרים של דיכאון. בהפרעה דו קוטבית (מאניה דיפרסיה), יש למרכיב התורשתי משקל רב יותר מאשר בהפרעה חד קוטבית. 

 

 
ד"ר ערד קודש
 ד"ר ערד קודש 
 צילום: מתוך הסרט 
 

כיצד פועלות התרופות נוגדות הדיכאון?

התרופות עוזרות לאזן את הפעילות של החומרים המופרשים עי" המוח ואחראים לוויסות מצב הרוח.

התרופות אינן גורמות לתלות או התרגלות.

 

כמה זמן לוקח לתרופות נוגדות הדיכאון להתחיל להשפיע ?

התגובה לתרופה מתחילה כעבור שבועיים עד שישה שבועות. לא כל התסמינים מגיבים באותו הזמן: השינה והתיאבון מגיבים לרוב מהר יותר, בעוד שמצב הרוח ותחושת היעדר האנרגיה מגיבים בהמשך. אם הדיכאון לא החל להשתפר לאחר שישה שבועות יש צורך לשקול עליה במינון או החלפת הטיפול.

 

למשך כמה זמן צריך להמשיך ליטול את התרופה?

לאחר החלמה מלאה מהדיכאון, מומלץ להמשיך לקחת את התרופות לתקופה של 6 עד 9 חודשים על מנת למנוע חזרה של הדיכאון. למי שסבל מאירועי דיכאון בעבר, מומלץ להמשיך בטיפול התרופתי לתקופות ארוכות יותר. 

 

האם אני יכול לשתות אלכוהול בזמן שאני נוטל תרופות נוגדות דיכאון ?

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול במקביל לנטילת תרופות נוגדות דיכאון. במידה ואתה מעוניין למרות ההמלצה לשתות אלכוהול בזמן נטילת התרופות שתף את הרופא בדבר והתייעץ עמו.

 

האם אפשר ליטול תרופות נוגדות דיכאון ביחד עם תרופות נוספות ?

בדרך כלל תרופות נוגדות דיכאון יכולות להילקח בביטחון עם תרופות אחרות . יחד עם זאת חשוב לשאול את הרופא על התרופות הנוספות שנוטלים (כולל תרופות ללא מרשם), כדי לוודא שאין השפעות צולבות ביניהן. 

 

האם ניתן ליטול תרופות נוגדות דיכאון בזמן הריון והנקה?

ישנן תרופות נוגדות דיכאון שניתן ליטול במהלך ההיריון. שרידים של כל התרופות נוגדות הדיכאון עוברים בחלב האם ולכן יש לשקול את המשך ההנקה עם הרופא המטפל.

 

האם אדם הסובל מדיכאון צריך ליטול את התרופה כל החיים?

אנשים הסובלים מדיכאונות חוזרים, או התקפים חמורים במיוחד או כאלה הסובלים מדיכאון כחלק מהפרעה דו קוטבית יטופלו תרופתית לזמן ממושך.

 

האם אפשר להפסיק לקחת תרופות נוגדות דיכאון כשמתחילים להרגיש טוב?

לא. לא אמורים להפסיק לקיחת תרופות נוגדות דיכאון ללא התייעצות עם הרופא. הפסקת טיפול תרופתי בטרם עת מעלה את הסיכון לחזרה של הדיכאון. בדרך כלל אמורים להמשיך לקחת את התרופות נוגדות הדיכאון למשך ארבעה עד תשעה חודשים לאחר שהדיכאון חלף.

 

האם הפסקת טיפול תרופתי מלווה בתופעות מיוחדות?

בחלק מהמקרים הפסקה חדה של הטיפול יכולה להוביל להופעת תופעות גופניות ותסמינים חרדתיים. לכשיוחלט על הפסקת הטיפול מומלץ לעשות זאת בהדרגה.

 

האם יש סכנות ותופעות לוואי בלקיחת תרופות נוגדות דיכאון?

בשימוש נכון אין סכנה חמורה בתרופות והן אינן גורמות לנזק מצטבר לטווח ארוך. 

באם מופיעות תופעות לוואי הן בדרך כלל קלות וחולפות תוך זמן קצר עם ההסתגלות הגוף לתרופה. מומלץ עם תחילת הטיפול לשאול את הרופא שלך לאילו תופעות עליך לצפות ומה לעשות במקרה שכזה.

 

הכותב, ד"ר ערד קודש, הוא פסיכיאטר מומחה ומנהל מרפאה מחוזית לבריאות הנפש של מכבי שירותי בריאות.

 

לצפייה בסרט המלא לחצו כאן>>

 

לכתבות נוספות במדור דוקו בריאות>>

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by