דוקו ספיישל 
עניין של חיים ומוות 
 
 אישה במהלך בדיקת אולטראסאונד    צילום: מתוך הסרט "מרשם לילד המושלם"    
דוקו ספיישל |
 

הסרט "מרשם לילד המושלם" חושף כי זוגות רבים שנתקלו בסיבוך רפואי במהלך או לאחר ההריון, מגישים תביעת רשלנות רפואית כנגד הרופא המטפל. הכתבה מביאה את סיפורו של אחד מהם

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הסרט "מרשם לילד המושלם" סוקר את תופעת הרדיפה אחר ילדים חסרי פגמים המאפיינת את הציבור בישראל. במסגרת השאיפה לתינוק המושלם עוברות נשים בהריון עשרות בדיקות על מנת לאתר פגמים גנטיים. החברה הישראלית, שאינה מקבלת ילדים בעלי מום - מביאה זוגות רבים שנתקלו בסיבוך רפואי במהלך או לאחר ההריון, לשקול תביעת רשלנות רפואית כנגד הרופא המטפל.

 

עו"ד גיל ברקאי נתקל בזוגות כאלו מידי יום במסגרת עבודתו, ומביא לנו את הסיפור האישי של אחד מהם.

 

 

 
 

מאת עו"ד גיל ברקאי

 

ערב אחד לפני מספר שנים, נכנס ערב אחד למשרדי בחור צעיר, מלווה בבני משפחתו. בפניו ניכר כי זה עתה עבר אירוע קשה ביותר. קשה היה לו לדבר וכפי שעושים לקוחות חדשים רבים הפנה אלי תחילה את המסמכים הרפואיים שברשותו. "עזוב את הניירות" אמרתי לו, "יהיה לנו זמן לזה אחר כך, ספר לי מה קרה".

 

את סיפורו החל הבחור בכך, שלפני מספר חודשים התאלמן. אשתו הצעירה נפטרה זמן קצר אחרי שילדה את בתם הבכורה. הוא תיאר זאת בקור רוח מצמרר "היא הייתה בבית הוריה וככה פתאום, הרגישה לא טוב, התעלפה וזהו, כשהגיע האמבולנס לא היה הרבה מה לעשות". איך אני יכול לעזור, שאלתי. הבחור ענה שהוא חושד שיש קשר בין המוות לבין הניתוח הקיסרי שעברה אישתו. מייד שאלתי מדוע היה צורך בניתוח קיסרי, הרי מדובר באישה צעירה ולידה ראשונה. הבחור ענה, שאשתו פחדה מאוד מהלידה ומהכאבים הנלווים, ולכן ביקשה מהצוות הרפואי לעבור ניתוח קיסרי. כך היה. במסמכים הרפואיים צוין כי בניתוח בוצע לבקשת היולדת. האשה הצעירה ובתה, שזה עתה נולדה, שוחררו לאחר מספר ימים כמקובל בלידה לאחר ניתוח קיסרי. שבוע לאחר מכן נפטרה בבית הוריה כנראה מסיבוך של הניתוח. מאחר ולא בוצעה נתיחה שלאחר המוות, סיבת המוות לא הייתה ברורה לחלוטין.

 
 

ניתוח קיסרי אינו תוכנית כבקשתך. גם אם אישה מבקשת ניתוח קיסרי חובתו של הרופא להסביר בצורה ברורה ומפורשת, לאישה ולבני משפחתה את המשמעות והסיכונים בביצוע פרוצדורה רפואית מיותרת, מסוכנת ושאין בה צורך

 

טענה מרכזית בכתב התביעה היתה שניתוח קיסרי אינו תוכנית כבקשתך. גם אם אישה מבקשת ניתוח קיסרי חובתו של הרופא להסביר בצורה ברורה ומפורשת, לאישה ולבני משפחתה את המשמעות והסיכונים בביצוע פרוצדורה רפואית מיותרת, מסוכנת ושאין בה צורך. יהיו כאלה שיאמרו שהוא גם רשאי לסרב לבקשה. אדם שיבקש מרופא להוציא לו את התוספתן, ללא אינדיקציה רפואית, ייתקל בסירוב, שכן מדובר בפרוצדורה רפואית, מסוכנת, מיותרת ושאין בה צורך. מדוע ניתוח קיסרי אינו זוכה לאותה להתייחסות דומה?

 

עובדה ידועה היא כי בעולם כולו ובישראל בפרט, מספר הניתוחים הקיסרים הינו מעבר לצורך הרפואי האמיתי. טוב עושים הרופאים שהחליטו לנקוט צעדים להורדת מספר הניתוחים הקיסרים. ניתוח קיסרי הינו, מה שנקרא, ברפואה "Major Surgery" עם כל הסיבוכים של ניתוח רגיל. שיעור הסיבוכים והתמותה מניתוח קיסרי גבוה משיעור הסיבוכים והתמותה בלידה רגילה. לא פעם אנו שומעים את ציבור הרופאים מאשים, כי אחת הסיבות לעליה במספר הניתוחים הקיסרים מקורו בהתגוננות מפני תביעות משפטיות. לטענת הרופאים בתי המשפט בפסיקת אחריות ופיצויים, בתביעות בגין רשלנות רפואית הם האחראים לעליה בעלת הטיפול הרפואי ול"רפואה מתגוננת".

 
 

מקצוע הרפואי עוסק באופן ישיר בחיים ומוות. החברה דורשת מרופא לעבור הכשרה ממושכת מאוד עד אשר מניחה היא בכף ידו את איזמל המנתחים. במהלך ההכשרה צובר הרופא ידע רב וייחודי. מול הרופא, אנו הזקוקים לטיפול, ניצבים כמעט חסרי אונים. הפער בידע הוא עצום ומוליד תלות כמעט מוחלטת של המטופל ברופא. כנגד פער זה נולדה הזכות שלנו, המטופלים, לקבל רפואה מקצועית ואיכותית. אנו מצפים מהרופא להיות מיומן בביצוע הטיפול הרפואי, מעודכן במידע הרפואי והתפתחויות במדע. אנו מצפים מהרופא, שלא ינצל את הפער בידע כדי להימנע מלהסביר לנו את משמעות הטיפול הרפואי. אנו מצפים שיידע לאפשר לנו לבחור בין טיפולים רפואיים שונים תוך מתן הסבר לגבי האפשרויות הטמונות בכל טיפול. אנו מצפים מהרופא שיבצע את הבדיקות הדרושות כדי לאבחן את המחלה או את הטיפול הנדרש.

 

רופא שאינו מבצע את האמור, הינו רופא רשלן וראוי שיישא בנזק שגרם אם לא פעל כך. אילולא היו מגיעות לבתי המשפט תביעות בגין רשלנות רפואית, לא היינו זוכים להכרה בזכויות שלנו ולהחדרתן כנורמה חברתית מקובלת. אסור לנו כחברה, לחסום את הדרך לתביעות כאלו. הטענות כי תביעות בגין רשלנות רפואית אחראיות ל"רפואה המתגוננת" אין להן אחיזה במציאות. בנוסף המשמעות הכלכלית שלהן זניחה בהשוואה לתביעות אחרות בגין נזקי גוף כגון תאונות דרכים או תאונות עבודה ובכל קנה מידה אחר.

 

אסור לנו, כחברה, להיכנע לשדולה החזקה הנושפת בעורפם של המחוקקים ומנסה מידי פעם לחסום בחקיקה את דרכו של האזרח למצות את זכותו. האזרח זכאי לברר בבית המשפט אם הטיפול הרפואי, שניתן לו, עומד בסטנדרטיים רפואיים מודרניים. כך גם יולדת המבקשת לתבוע על עוולות שנגרמו לה עקב אי-אבחון מומים באולטרא סאונד, עוולות בזמן הלידה וכדומה.

 

הכותב, עו"ד גיל ברקאי הוא עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית. 

 

לצפייה בסרט "מרשם לילד המושלם" לחצו כאן

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by