אמא יקרה לי 
רגע אחרי שמחליטים לאמץ 
 
 סוף סוף אמא    צילום: אימג'בנק/Gettyimages    
אמא יקרה לי |
 

למי שאינו יכול להביא ילדים לעולם הופך האימוץ לאופציה חשובה ומצילה.אורנה הירשפלר, מנהלת השירות למען הילד, ענתה לשאלותינו בכדי להבין מהו בדיוק תהליך האימוץ, כיצד הוא מתרחש ואיך צולחים את הבירוקרטיה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ההגעה לשירות למען הילד הוא תהליך פסיכולוגי לא קל עבור זוגות חשוכי ילדים. הזוגות מגיעים  להכרה כי "יש לנו קושי", ובמקום להביא ילד לעולם  מן האקט האינטימי, הם פונים לגורם חיצוני. כתוצאה מהקושי הפסיכולוגי, זוגות רבים דוחים את עניין האימוץ, ולפני שיחליטו להגיע לשירות למען הילד , הם ינסו כל דרך אחרת כדי להרות, לעיתים גם דרכים בהם התהליך הכלכלי והנפשי כרוך במחיר כבד.

מי ראשי לאמץ?
לפי חוק האימוץ הרשאים לאמץ הינם זוגות נשואים. החוק מאפשר במקרים חריגים גם לאדם שאינו נשוי לאמץ. בנוסף, ראוי לציין כי גם זוגות/יחידים שיש להם ילדים יכולים לפנות לאימוץ. אל השירות למען הילד פונים זוגות חשוכי ילדים, זוגות שיש להם כבר ילד מאומץ אחד או כאלו  שסובלים מעקרות משנית (שיש להם כבר ילד אחד שלהם). כמו-כן, פונים לאימוץ אנשים שמרגישים בטוחים בהורות וכי יש להם צורך בנתינה.

 
 

 בני הזוג נדרשים להיות הורים סבירים שיכולו לספק הורות סבירה ונורמטיבית, משפחה לגדל בה ילד

 

אימוץ בישראל:
הילדים שנמסרים לאימוץ מחולקים ל- 2 קבוצות: קבוצת התינוקות וקבוצת הילדים. תינוק נחשב כמי שגילו עד גיל שנתיים. זוגות חשוכי ילדים בלבד יהוו מועמדים לאימוץ תינוקות. לשמחתינו, אין בישראל תינוקות רבים לאימוץ. מבחינת הזוגות חשוכי הילדים מדובר במציאות לא פשוטה. באפשרות שאר המועמדים לאמץ ילדים (בני שנתיים ומעלה) או תינוקות/ילדים, שמפאת מצבם המיוחד לא נמצאו זוגות שיהיו מוכנים לאמצם. חשוב לציין, כי ללא יוצא מן הכלל תינוק לא יחכה למשפחה, אלא המשפחה היא שתחכה לתינוק.זוגות שמוכנים לאמץ תינוקות או ילדים שמצבם מיוחד, מקודמים לתחילת תור האימוץ.

מה נחשב "מצב מיוחד"?
מצב מיוחד הוא תינוק/ילד בעלי קושי מיוחד: מצבים של צריכת אלכוהול או סמים על ידי האם, ילדים בעלי בעיות התפתחויות,  אפיון של צבע, תינוקות שזקוקים לגיור או קבוצות של אחים שלא יופרדו בתהליך האימוץ. חשוב להבין כי מי שפתוח וגמיש ברצונות האימוץ אותם הוא מציג יוכל לקבל תינוק בעל צרכים מיוחדים בפחות זמן.

 
 

מצב הילד והיסטוריה משפחתית
המדיניות היא שההורים המאמצים מקבלים את כל האינפורמציה הידועה  על מצבו של המועמד לאימוץ. לעיתים אין ברשותנו אינפורמציה מלאה אודותו והדבר מהווה בעיה (לרוב כתוצאה מהריונות לא מפוקחים). בדומה להורות ביולוגית, מצוי באימוץ אלמנט של חוסר ודאות. מי שבכוונתו לאמץ חייב לדעת זאת.

מה מחפשים בהורה מאמץ?
אחד הדברים שנחפש בהורים מאמצים הוא היכולת לקבל את השונה, למצוא את השווה ולכבד את ההורה הביולגי. ההורה הביולגי אינו חלק מהמציאות המשפחתית החדשה שנוצרת, אך יחד עם זאת הוא מצוי בעמדה מסוימת. היכולת לחיות עם ההכרה בקיומו של ההורה הביולוגי ולא לגנותו, אלא להבין את יכולותו כהורה למסור לאימוץ, הינם דברים חשובים. מי שמאמץ ילדים בוגרים יותר צריך בעיקר  סובלנות . צריך לזכור כי ילד הוא קודם כל ילד. אחרי שזוג או אדם פונים ומגיעים לשירות, תתלווה אליהם פקידת סעד. ישנן פגישות עם עובדת סוציאלית לשם איבחון פסיכו - סוציאלי, שם תידון בין השאר הדרך שעברו בטיפולים עד כה. כמו כן, יבדק גם גליונם הפלילי והרפואי של בני הזוג.  הזוגות יקבלו הסבר על האימוץ ועל התהליך המיוחד. הבדיקה הפסיכולוגית היא היחידה הכרוכה בתשלום עבור ההורה המאמץ, באימוץ בארץ. בסופו של תהליך, כל החומרים שנאספו ירוכזו לדו"ח, שיגיע לידי הועדה המחליטה. חשוב לציין, שהמועמדים לאמץ אינם נידחים למעט מקרים חריגים במיוחד. הדחייה יכולה להיות מסיבות של זוגיות בעייתית, פתולוגיה נפשית קשה, מחלות בעלות השפעה כלשהיא על האימוץ, או  אנשים שאינם כשירים רפואית. כאמור, מעטים הזוגות שידחו.

מה לגבי העניין הכלכלי? האם מצבו הכלכלי של בני הזוג משפיע?
גם העניין הכלכלי נבדק, אבל ברמה הבסיסית ביותר - האם בני הזוג מסוגלים לפרנס ילד.

זוהי אפוטרופוסיות על ילדים והאחריות היא גדולה. בני הזוג נדרשים להיות הורים סבירים, שיוכלו לספק הורות סבירה ונורמטיבית, משפחה לגדל ילד. זהו קנה מידה לגיטימי בכל העולם. זוג שאושר ועומד לקבל ילד ידרש לקחת חלק בקבוצת הכנה להורות מאמצת. הקבוצה מהווה תהליך של הריון באופן סימבולי. ידונו הדברים היומיומיים כגון, כיצד לספר לילד על אימוצו, איך מכינים את המשפחה ואת הסביבה לקראת הילד ועוד. לרוב הקבוצות הללו יהפכו לקבוצות תמיכה. ישנו מכנה משותף חזק מאוד, המאפשר לחלוק דברים אינטימיים וקשיים, שאף נשמר לאורך שנים. לעיתים הילדים נעשים חלק מהקשר ונהפכים חברים.

אז מדוע התחושה היא שאימוץ ילד בארץ הוא פרוייקט כל כך מסובך?
"יש בלבול בציבור בין העובדה שההמתנה מאוד ארוכה לבין התהליך. אומרים שזה נורא ארוך ושמכבידים, אבל זה בעיקר ההמתנה שקשורה בביקוש, ולא בתהליך עצמו".

ההבדל בין אימוץ בארץ לבין אימוץ בחו"ל
"למרות שמי שנרשם לאימוץ בין ארצי מזרז את התהליך, בתקופה האחרונה תהליכי האימוץ הבינלאומי נהיו קשים בין היתר מסיבות פוליטיות. ישנן מדינות שבהן מוצגות תמונות התינוקות ומהן אפשר לבחור. "בישראל זה לא ככה וטוב שכך" אומרת אורנה. בישראל חושפים נתונים והמועמדים רשאים להגיד "לא".

"בשונה מהאימוץ בארץ, האימוץ הבין ארצי עולה כסף. המתבצע ישירות בעזרת משרד הרווחה והשירות למען הילד, האימוץ הבין ארצי מתבצע באמצעות עמותות בפיקוח משרד הרווחה ועלותו עד 22,000 יורו. לאחרונה אושרו תקנות סבסוד האימוץ על ידי העמותות, ויפורסמו בקרוב".

 
 
משפחה מאמצת חמה
 משפחה מאמצת חמה 
 צילום: אימג'בנק/Gettyimages 
 

מה העצה הכי טובה שאת יכולה לתת למי שמתעניין?
"קודם כל להירשם. מכיוון שתור התינוקות לאימוץ בארץ הוא ארוך, ויכולות לעבור 5-6 שנים לסיום תהליך האימוץ, אני ממליצה לזוגות שרוצים לאמץ להירשם כמה שיותר מוקדם. ההרשמה מתחילה במילוי שאלון והיא אינה מחייבת. אני יודעת שזה צעד קשה ובעל  אמירה, אבל לפחות תפתחו לעצמכם את האופציה הזאת, זה שלב שעוד אין בו מחויבות".

 


* כל המידע המובא נאסף בשיתוף אורנה הירשפלד, מנהלת השירות למען הילד משרד הרווחה והשירותים החברתיים. השרות למען הילד הינו השרות הטיפולי הממלכתי היחידי המוסמך לפעול בכל הקשור לאימוץ בישראל מכוח חוק אימוץ ילדים, תשמ"א 1981. השרות פועל במסגרת משרד הרווחה, האגף לשירותים חברתיים ואישיים.

 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by