מה הורג אותנו? 
אנטיביוטיקה - אאוט, תה - אין  
 
 על כל נגיף שחשבנו שהדברנו, הופיעו עשרה אחרים, חזקים, משוכללים ומורכבים יותר לטיפול    צילום: אימג`בנק/GettyImages    
מה הורג אותנו? |
 
דורון צבי

לא חייבים להקדים תרופה למכה, אפשר גם אחרת. על רפואה מניעתית וטיפול במחלות באמצעות תזונה ותנועה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בתחילת המאה העשרים, עם התקדמות הידע האנושי והמחקר המדעי, חשבו המדענים והחוקרים ברחבי העולם שקרב היום בו יוכל האדם להשיג את הכלים הדרושים לשליטה בטבע. התקדמות המדע בכל התחומים, ובמיוחד במדעי הכימיה, הביולוגיה והפרמקולוגיה,
הביאו את האדם המודרני לחשוב שעידן תום המחלות מתדפק בשער. גילוי הפניצילין (האנטיביוטיקה הראשונה שנתגלתה לעולם המערבי) וכן פיתוחם של חיסונים שונים למחלות שנחשבו חשוכות מרפא, כגון: מלריה, כולרה, שפעת, ועוד מגוון עצום של מחלות, כל אלה השלו את המדענים לחשוב כי הרפואה המודרנית והמדע יכולים לתת תשובה לכל מחלה או דווי.

לצערנו הרב, עם השנים והניסיון שנרכשו ברחבי העולם, גילו המדענים והחוקרים שלטבע חוקים משלו. על כל נגיף שחשבנו שהדברנו, הופיעו עשרה אחרים, חזקים, משוכללים ומורכבים יותר לטיפול. התברר לנו שהחיידקים והנגיפים שנחשבו ליצורים פשוטים, מצליחים איכשהו להשתכלל ולהשתפר כל העת. הברירה הטבעית שבה ובגדול.

לקראת סוף המאה העשרים, ותחילת המאה העשרים ואחת, הפסיקו המדענים והחוקרים לטעון שביכולתם לפתור את תחלואי העולם, אלא בעיקר להקל בתסמינים. האדם הפשוט, שהולעט במשך שנים בתרופות שונות ומשונות, התחיל לשאול קצת יותר קושיות וסרב לקבל כמובנת מאליה כל תשובה שהרופא נתן. עקב משבר האמון שנוצר בין הרפואה המודרנית לבין צרכניה, החלה תנועה גדולה של מטופלים שבחרו לנסות גישות נוספות לטיפול וריפוי, בנוסף לרפואה המכנה עצמה מודרנית.

לנישה הזו נכנסו שלל שיטות ודרכי טיפול מן העבר הרחוק והקרוב, כגון: רפואה סינית, נטורופתיה, רפלקסולוגיה, הומיאופתיה, וכמובן תזונה נכונה ומותאמת אישית; כמו גם שיטות חדשות שהשתלבו בתוך הרפואה הקונבנציונלית, כגון: רפואת כאב וביו פידבק.
כמו כן, בהדרגתיות אך בהתמדה, שונה היחס למטופל. החלה התייחסות יותר הוליסטית למטופל, כאל אדם שלם ולא רק חולה במחלה מסוימת, כאל בר-דעת ולא כהדיוט.
 

"יהיו מזונותך תרופותך" (הרמב"ם)

צ'י פו טען שכל המחלות הינן תולדה של מצבו הנפשי של האדם
 צ'י פו טען שכל המחלות הינן תולדה של מצבו הנפשי של האדם 
 צילום: אימג`בנק/GettyImages 
 
כבר בימי קדם מצאו אבותינו באשר הם את הקשר ההדוק בין מזונו של אדם לבין בריאותו. בפפירוסים מצריים משנת 1700 לפנה"ס נמצאו רשומות לתרופות צמחיות שונות המוכרות לנו גם היום, כגון: ערער מצוי, שום, קנביס לבעיות עיניים ופרג להרגעה. היוונים הקדמונים, שנחשבים לאבות הרפואה המודרנית, עסקו ללא הרף בחיפוש תרופות לכל המחלות, וכמובן את השיקוי לחיי נצח. מדענים קדמוניים אלה עסקו בניסוי וטעיה, כמו גם למדו מנסיונם של אנשים בכפרים ובערים ברחבי האימפריה. במיוחד שקד על הדבר מי שנחשב לאבי הרפואה המודרנית, היפוקרטס, שערך מחקרים רבים על השימוש בעשבי מרפא, ותזונה נכונה, כגון: פטרוסלינון כמשתן או שומר להגברת חלב אם. ממשיכי דרכם הרומאים שכללו את הגישות ברפואת העשבים, וכן עקב התפרסות האימפריה לאזורים נוספים באסיה ואפריקה, שולבו חוכמות נוספות והוטמעו כרומאיות.

לאורך ההיסטוריה ועד לימינו אלה השתמשו בני כל התרבויות בתזונה ובצמחים על מנת לשמור על הבריאות, ובעת מחלה - על מנת להירפא. היהדות מייחסת חשיבות עליונה לתזונת האדם כאמצעי לשמור על בריאות פיזית וחשוב מכך, נפשית. לרמב"ם, שהיה מגדולי הרופאים בתקופתו, מיוחסת האמרה: "יהיו מזונותך תרופותך". הסינים לקחו את נושא התזונה הבריאה צעד אחד קדימה והפכו זאת לדרך חיים. הרפואה הסינית רואה את האדם כייחודי ולכן מתאימה תזונה אישית לכל אחד, בכפוף למחזוריות הטבע ולעונות השנה, ותוך מתן חשיבות עליונה למצבו הנפשי של האדם. החכם הסיני צ'י פו, מחבר הספר "הקיסר הצהוב", טען שכל המחלות הינן תולדה של מצבו הנפשי של האדם. הוא גם קרא להקדים רפואה למחלה, מה שנקרא "רפואה מניעתית", באמצעות תזונה ותנועה, כדי לא להגיע למצב של מחלות ותרופות. בהתאם לגישה זו, בסין היה נהוג לשלם לרופא כשאתה בריא ובמידה וחלית, הופסק התשלום עד להבראה. אשר על כן התפריט הסיני יכלול תמיד תזונה המאזנת את מצבו הפיזי, הנפשי, והרוחני של האדם. לדוגמא: אדם בעל מזג חם יקבל תזונה בעלת איכות קרה, ולהיפך.
 

טיפים לטיפול לא-תרופתי במחלות נפוצות

הרפואה הסינית רואה את האדם כייחודי ולכן מתאימה תזונה אישית לכל אחד
 הרפואה הסינית רואה את האדם כייחודי ולכן מתאימה תזונה אישית לכל אחד 
 צילום: אימג`בנק/GettyImages 
 
לטיפול בלחץ דם נמוך מומלץ לאכול: בשר כבש, פלפל, עירית סינית, שעועית ירוקה,
ג'ינג'ר, וכן לצרוך יותר מלח ולתבל את המזון.
יש לשתות מים וכן תה ירוק וקפה.
פעילות גופנית תומכת: הליכה, טאי צ'י, צ'י קונג, יוגה.

לטיפול בסטרס ובחרדות: עלי סלק, כרוב, תרד, דגנים מלאים, אומגה 3, אספרגוס, בשר אדום רזה, חזה עוף, חמוציות למיניהן, שקדים, אגוזי מלך, אבוקדו.
כמו כן צמחי מרפא כגון: גינקו בילובה, קאווה, היפריקום - חלקם דורשים מרשם רופא -
יכולים לסייע בטיפול בחרדה ודיכאון.

לטיפול בסוכרת: שעועית אדומה קטנה, דייסת דוחן כל בוקר, בטטה סינית טריה, דלעת כל יום, טופו. כמו כן מומלץ תה ירוק שנחלט במים קרים מספר שעות.

לטיפול במיגרנות: ראשית יש להימנע משתיה חריפה ומעישון, כמו גם ממלח וממאכלים מתובלים מידי ועתירי שומן. יש להפחית שתיית קפה ואכילת שוקולד, בוטנים ומונסודיום גלוטומט.
מומלץ לצרוך תה ירוק וג'ינג'ר, וכן מרק שעועית עם אורז.
בנוסף יש לבצע פעילות גופנית מרגיעה כגון טאי צ'י, יוגה, צ'י קונג ותרגילי נשימה.

לטיפול בדלקות בדרכי השתן: יש להרבות בשתית מים וכן מיץ חמוציות. מיץ טרי מסלרי 3 פעמים ביום, מרק דוחן, מיץ מלפפון, וכן להרבות בצריכת פירות וירקות.

לטיפול בכולסטרול גבוה: יש לאכול שלוש ארוחות ביום בצורה מסודרת, בעיקר ארוחת בוקר. יש להמעיט בצריכת מזונות מן החי, כגון ביצים, גבינות שמנות ובשרים.
מומלץ לאכול: דגים, פטריות, סלרי, גזר, תירס, שום ובצל, גרעיני חמניה לא אפויים,
אצות ים, שעועית מש, בוטנים וכן פירות כגון: קיווי, תפוחים ותפוזים.
מומלץ לשתות מיץ גמבה וכן חליטת פרי האטד.

לטיפול באוסטיופרוזיס: לשהות לפחות 20 דקות ביום באור שמש, להרבות במזונות עתירי סידן, כגון: ביצים, אגוזים, צדפות, סלרי, אצות ים, טחינה, חלבה, טופו, זיתים, בננות, תפוחים, אגסים, ענבים.
כמו כן יש לבצע פעילות גופנית דוחסת עצם ותרגילי צ'י קונג.

לטיפול בבלוטת הערמונית: יש להרבות במזונות עתירי אבץ, כגון: גרעיני שומשום, אבטיח, גרעיני דלעת, צדפות, דגים, פירות וירקות - להרבות במיוחד בעגבניות, תפוחים ומשמשים. לשתות הרבה מים, וכן מזון מלכות מדולל.
 
 

סוף דבר

 
כפי שלמדנו מהכתוב לעיל, המזונות שאנו מכניסים לגופנו קובעים את בריאותנו, על נגזרותיה הפיזיות, הנפשיות והרוחניות, ולפיכך משפיעים בכל מישור בחיינו. ישנן שיטות רבות לריפוי באמצעות תזונה וכל אחת מקדמת את הבנתנו בשמירה טבעית על בריאות האדם ובטיפול בתחלואי הגוף והנפש.

מעבר לכתוב במאמר זה, ישנם עוד מזונות וצמחי מרפא המועילים לטיפול במחלות שהוזכרו, כמו פעילויות ספורטיביות ואחרות היכולות לסייע לטיפול ולמניעה של מחלות. עם זאת חשוב לפעול בשיקול דעת. אין להפסיק טיפול כלשהו או שימוש בתרופה כלשהי עקב מאמר זה, יש להתייעץ עם הרופא המטפל ו/או מומחים לתזונה לפני כל שינוי שהוא.

דורון צבי הוא מטפל ברפואה סינית ותנועה, בעל מרכז "צ'ילאטיס" בנווה צדק תל-אביב, http://www.chilatis.co.il
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by