מה הורג אותנו? 
אלטרנטיבי: עוזר או מזיק? 
 
 בעת המפגש עם המטפל יש להפעיל את האינטואיציה ולסמוך על התחושה    צילום: אימג`בנק/GettyImages    
מה הורג אותנו? |
 
מערכת דוקו 10

תחום הרפואה המשלימה פרוץ והשרלטנים מתרבים בו כפטריות לאחר טיפול לא מוצלח. להלן המדריך לבחירת רופא אלטרנטיבי מקצועי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
יותר ויותר אנשים פונים למטפלים בתחום הרפואה האלטרנטיבית ומוצאים בה מענה ופתרון לכאבים ולתסמינים שהרפואה הקונבנציונלית טרם פתרה. התפתחות התחום הביאה לכך, שקופות החולים שילבו את גישת הרפואה המשלימה בסל השירותים, רופאים מומחים ובכירים מאמצים את הגישה ומשלבים אותה בעבודתם ורשת האינטרנט עמוסה בפורומים ובאתרים בתחום. מצד שני - בישראל, כמו במדינות רבות בעולם, תחום הרפואה המשלימה אינו מוכר על ידי המדינה. התוצאה: העדר פיקוח של משרד הבריאות על מטפלים אלטרנטיביים, הן בתהליך הטיפול והן בתהליך ההכשרה והלמידה, מה שמוביל לקיומם של מטפלים שרלטניים רבים המתחזים למומחים בתחום.

הפתרון הוא ארוך טווח. שיתוף פעולה מצד המדינה כולל הקמת ועדות, השקעה במחקר וביסוס הרפואה האלטרנטיבית. עד שזה יקרה, מצאתי לנכון להכין לך האזרח התמים שמאמין ורוצה בשינוי, רשימה של טיפים והארות שיסייעו בהבנת הנושא ובתהליך בחירת מטפל מקצועי ואמין. להלן, המדריך לבחירת רופא אלטרנטיבי מקצועי.
 

דגשים לבחירת מטפל אלטרנטיבי

שילוב מביא להצלחה
 שילוב מביא להצלחה 
 צילום: אימג`בנק/GettyImages 
 
"כפי שלא כל רופא מערבי טוב באותה מידה, כך קיים גם מגוון מטפלים העוסקים ברפואה משלימה", מסביר ד"ר אסא שגיא, מומחה לרפואת ילדים בגישה משולבת. "לצערנו אין אנו יכולים להציג טיפים שיבדילו בין הרופא/המטפל הטוב לפחות טוב, אולם ישנן מספר נקודות שיש לשים אליהן לב כשבאים לבחור מטפל אלטרנטיבי".

 וותק המטפל בתחום – ניסיון הוא פרט מהותי ובעל משמעות רבה בתהליך בחירת מטפל, שכן הידע המצטבר עם השנים תוך עבודה שוטפת הוא המהימן ביותר ומקנה למטפל כלים נרחבים וביטחון רב בתהליך הטיפול.

 מרכזי טיפול מוסדרים ומוכרים – הצלחתה של הרפואה המשלימה והתפתחותה בשנים האחרונות מביאה להקמתם של מרכזי טיפול מוסדרים וכן להכנסת השירותים אל קופות החולים ואל מרפאות פרטיות של רפואיים מערביים ו/או קונבנציונאליים. פנייה למרכז טיפולים המורכב מצוות רופאים מקנה ביטחון רב, שכן צוות הרופאים נבחר על-ידי מנהל המרכז על פי פרמטרים מקצועיים וכמו כן ניתן לקבל מגוון רחב של טיפולי רפואה משלימה במקום אחד.

 אופן הכשרתו של הרופא – רפואה משלימה נלמדת כיום באוניברסיטאות מוכרות ובבתי ספר בעלי וותק, מוכרים ומובילים. יש לבדוק היכן רכש המטפל את תעודת ההכשרה והיכן התמחה בתחום.

 המלצות של מטופלים קודמים – ניתן לבקש לראות ספר המלצות של מטופלים קודמים. כיום נהוג לאסוף המלצות ולכרוך אותן בחוברת הנמצאת בדרך כלל בחדר המתנה של המרפאה.

 איכות הדיאלוג בין המטפל למטופל – בעת המפגש עם המטפל יש להפעיל את האינטואיציה ולסמוך על התחושה. כאשר מדובר בטיפול משלים, התקשורת והדו שיח הפתוח בין המטופל למטפל הינה בעל חשיבות מכרעת.

 רפואה משולבת - מציאת מטפלים מערביים ומשלימים העובדים יחד יכולה להוביל לתוצאות מקסימליות. כיום, על מנת לרכוש ידע והתמקצעות בכל תחום, נדרשות התעמקות ושנים של למידה וניסיון. קיים קושי להכיל את כל צורות הידע ואת כל דרכי הטיפול, לכן הנכון הוא להתאחד כקבוצה מטפלת, כשכל גורם מביא את הגישה, הידע והמקצועיות שלו למערך הכולל, תוך הכרות והכרה בדרכי הטיפול השונות ולא על ידי עיסוק ישיר בכולם. חשוב שלרופא יהיה ידע בגישות שונות, או לפחות פתיחות כלפיהן, כך שניתן יהיה לחסוך את המעבר מרופא לרופא ואת הטיפול המקביל שלעיתים יוצר סתירה ובלבול. הרעיון הוא לפנות לאוטוריטה אחת, רופא מומחה שמאבחן ומטפל בשתי הגישות יחד, כך שביכולתו לקבל תמונה רחבה ולתת מענה מקיף בו זמנית. ניהול דיאלוג, ולעיתים אף טיפול משולב, מאפשרים את הסתכלות על ה"שלם", הבנתו נכון יותר ומתן שירות הולם.

המאמר גובש בעזרתם המקצועית של:
ד"ר אסא שגיא, מומחה לרפואת ילדים בגישה משולבת במרכז mamay ובקופת חולים השונות, ומרצה בחוג לרפואת ילדים של אוניברסיטת תל אביב.
טל קבסה, מנכ"לית ומייסדת mamay, מרכז פרטי לרפואת ילדים משולבת, ומרצה בכירה בבית הספר "מירב" מבית מכבי ובאוניברסיטה הפתוחה מזה 12 שנים.

לפרטים נוספים ניתן לבקר באתר www.mamay.co.il

לצפייה בפרק 2 בסדרה מה הורג אותנו: מרפאים ומכשפים - על הרפואה האלטרנטיבית

עוד ב- מה הורג אותנו?
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by