פגישת ייעוץ 
עם יד על הכיס  
 
  צילום: (אילוסטרציה: אימג`בנק/GettyImages)    
פגישת ייעוץ |
 
עו``ד ענבר שנהב, מתמחה בדיני משפחה

מהן ההשלכות הכלכליות של הגירושין ומהם ההבדלים בנזק שסופג כל צד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשאני נפגשת בפעם הראשונה עם זוג בהליך של גישור, או זוג שמרגיש שאינו זקוק להליך של גישור ולטענתו "הגיע כבר להסכמות", אני בודקת קודם כל האם ההסכמות הללו כוללות, בצורה לא כתובה כמובן, את ההבנה כי רמת החיים של שניהם ושל הילדים עומדת לרדת. לא בכל המקרים ישנה ירידה ברמת החיים, אולם ברוב משקי הבית, אשר מתפרנסים משתי משכורות, ההפרדה וההקמה של משק בית נוסף מאותן שתי הכנסות גוררת אחריה ירידה ניכרת ברמת החיים. רק במקרים בהם שני הצדדים משתכרים שכר גבוה מאוד ויכולים לפרנס את עצמם ואת הילדים באופן עצמאי ללא תלות, לא תיפגע רמת החיים לאחר הגירושין.
 

הצד של הנשים: רמת החיים נפגעת, למרות המזונות

האב לא אמור לשלם את כל הוצאות הילדים
 האב לא אמור לשלם את כל הוצאות הילדים 
 צילום: (אילוסטרציה: אימג`בנק/GettyImages)  
 
התשובה מתחלקת לשני נושאים: מזונות עבור האשה ומזונות עבור הילדים.
מזונות אשה - בעל חייב להזין את אשתו עד ליום הגט. לאחר הגט על האשה לפרנס את עצמה. על כן, אם בעבר היא הסתמכה על משכורתו או נעזרה במידת מה בהכנסותיו של בעלה, כעת עליה להסתדר אך ורק בכוחות עצמה. אם לא עבדה, מקבלת האשה פיצוי כלשהו במסגרת הסכם הגירושין, אולם במרבית המקרים כספים אלו אינו יכולים לפרנס אותה עד 120, וגם אם כן, לא ברמת חיים אליה הורגלה קודם. לעיתים אימהות, שלא עבדו קודם, מחליטות כי אין ברירה ועליהן לצאת לעבוד, דבר הגורר הוצאות שמרטפות, צהרונים ומסגרות חינוכיות נוספות.

לגבי מזונות הילדים, חשוב להבין כי גם כאשר הבעל משלם דמי מזונות עבור הילדים, לעולם לא ישקפו מזונות אלו את כל ההוצאות של הילדים, שכן גם לאמא יש חובה להשתתף בהוצאות הילדים, במיוחד לאור העובדה כי האב לוקח את הילדים להסדרי ראיה ולא יתכן כי הנטל במלואו יועמס אך ורק עליו.

לבסוף, מרבית האנשים מוציאים על ילדיהם יותר כסף ממה שהם יכולים לאפשר לעצמם, ויוצרים על ידי כך חובות רבים. אולם, בעת פסיקת המזונות, יש ניסיון להתחשב ביכולתו האמיתית של האב לשלם את הסכומים הללו.
 

הצד של הגברים: מכה כלכלית קשה

 
מרגע שהם מתגרשים, על הגברים לשלם מזונות עבור ילדיהם, בנוסף למימון הביקורים שלהם אצלם. בעת הביקורים, מוצאים האבות כספים על רכישות לילדים, כגון על צעצועים, בגדים ובילויים, גם אם רכיבים אלו כבר נלקחו בחשבון במסגרת סכום המזונות שנקבעו. מלבד אלה, יש לא מעט הוצאות נוספות שהגבר המתגרש צריך לקחת בחשבון.
 
 

הוצאות דיור:

לשני הצדדים הוצאות הדיור נשארות זהות לאלו שהיו קודם, אולם ההוצאה קיימת פעמיים - לכל אחד מהם בנפרד - בעוד שלפני כן, הוצאות הדיור התחלקו בין שני הצדדים.

גם העובדה כי זוג יכול לרכוש ביחד דירה ולשלם יחד את המשכנתא הינה משמעותית, לעומת המצב לאחר הגירושין, כאשר ההחזרים החודשיים בדרך כלל גבוהים מאוד לצד אחד בלבד.
 

הוצאות הגירושין:

כאשר בני זוג מתגרשים, הם בדרך כלל מנסים להשאיר לרשותם את הנכסים שנצברו במהלך הנישואין ולקנות את חלקו של השני (להבדיל ממכירה לצד ג'). אין ספק כי הדבר מבורך, בייחוד כאשר מדובר בדירת המגורים, בה רגילים הילדים לגור. עם זאת, כאשר ברצונו של צד אחד לרכוש את חלקו של האחר, עליו להמציא את ההון הדרוש, או לקחת על עצמו הלוואה מהבנק, שבדרך-כלל גוררת אחריה הגדלה של ההחזרים החודשים של הלוואת המשכנתא.

לחילופין, אם האב מחליט, מרצון, כי הוא משאיר את הדירה לשימושם של הילדים, אזי הדבר בא לידי ביטוי בדמי המזונות, אשר יפחתו ועל האם יהיה להשלימם ממקורותיה.
 

הצד הטוב שבעניין: הטבות להורים שהתגרשו

ההורה המשמורן (שלו המשמורת על הילדים) מקבל בתחילת כל שנה סכום של כמה מאות שקלים מהביטוח הלאומי, כהשתתפות בשכר הלימוד של הילדים. כמו כן, ישנה עזרה בדיור מטעם משרד העבודה והרווחה. בנוסף, מס הכנסה מכיר בתשלום מזונות של אב לילדיו כנקודות זיכוי. לאמהות יש הנחות בגנים, בתי ספר ועוד פעילויות חינוכיות שאינן פרטיות. למרות זאת, ההנחות אינן פותרות את הבעיה הבסיסית של ירידה ברמת החיים.

מצד שני: אסור להתייאש. גירושין הם כמו הקמת עסק חדש, התחלה חדשה, אשר באופן טבעי מביאה עימה קושי כלכלי משמעותי בנוסף על קשיים נפשיים ורגשיים. עם זאת, אם החלטתם להתגרש, כנראה שיש סיבה טובה להחלטה זו, והדרך לבנות דברים חדשים, לאחר סיום מערכת יחסים שלא התאימה לכם, היא קלה יותר.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by