הסכם חיים משותפים 
הסיבוב הנכון 
 
  צילום: (אילוסטרציה: אימג`בנק/GettyImages)    
הסכם חיים משותפים |
 
עו``ד ענבר שנהב- מתמחה בדיני משפחה

כיצד נמנעים מהטעויות שעושים בני זוג בנישואין הראשונים, כשהם נישאים פעם שניה או עוברים להתגורר עם בן הזוג החדש?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זמן מה אחרי פירוק התא המשפחתי אנשים מחפשים זוגיות חדשה. אולם, החשש שלא לעשות את הטעויות של הפעם הראשונה מקונן בחלק גדול מהם. בייחוד באלה שבני הזוג שלהם העבירו אותם דרך ארוכה וקשה עד להשגת הגט או ההסכם המיוחל, בהליך הגירושין הראשון.
 

מה אפשר לעשות כדי להימנע מהטעיות של הפעם הקודמת?

הלקחים של הסיבוב הראשון (אילוסטרציה: אימג'בנק/GettyImages)
 הלקחים של הסיבוב הראשון (אילוסטרציה: אימג'בנק/GettyImages)   
ההמלצה הטובה ביותר שלי היא לחתום על הסכם ממון, או בשפה יפה יותר ולא פחות מדויקת, הסכם חיים משותפים, אשר יסדיר את כל הסוגיות הממוניות בין בני הזוג.
יותר ויותר זוגות מחליטים לחתום על הסכם חיים משותפים לפני נישואים, מרביתם הם זוגות של "פרק ב'" או "סיבוב שני". בדרך כלל בשלב זה הם מבינים שפרידה וגירושין הם דברים שקורים ויכולים לקרות, ולא רק "אצל אחרים". ובנוסף בשלב הזה של חייהם כבר צברו רכוש ויש ילדים שצריך להגן על הזכויות שלהם.
 

מה המשמעות של הסכם ממון?

 
הסכם חיים משותפים הינו הסכם שצופה פני עתיד ומעגן את הזכויות של כל אחד מהצדדים ומסדיר את ענייני הרכוש שיצברו בני הזוג במהלך החיים המשותפים (בין אם נישא ובין אם לאו). כמו כן, אפשר במסגרת ההסכם גם להסכים מה קורה עם הרכוש שנצבר טרם הזוגיות הנוכחית, בייחוד אם בנו הזוג גרם בדירה של אחד הצדדים, משלמים בגין הדירה דמי משכנתא ועוד.

בפועל, ההסכם נועד הן כדי לשמור על הזכויות של הילדים מהנישואין הראשונים, הן על מנת לשמור על זכויותיו של כל צד.
 
 

האם ההסכם פותר את כל הבעיות?

הסכם חיים משותפים אינו יכול לעולם לפתור את כל הסוגיות שיכולות לצוץ בעת פרידה של הצדדים, מכמה סיבות. ראשית, בעת החתימה על ההסכם, לא ידוע לבני הזוג כמה שנים יחיו ביחד, מה יקרה במהלך השנים הללו, האם ייוולדו ילדים ואם כן כמה, האם יגורו בארץ או בחו"ל ועוד.

אין ספק כי עו"ד המתמחה בתחום דיני המשפחה שיערוך את ההסכם, ידאג כי הסכם הממון יסדיר את מרבית הסוגיות שעלולות להתעורר בין בני הזוג הספציפיים שחותמים עליו. עם זאת, גם אז עלולות להיווצר סוגיות שלא ניתן היה לחזות מראש.
 

מהם הדברים שלא ניתן להסכים עליהם מראש בהסכם?

ישנם נושאים שלא ניתן להסכים אותם ולהסדיר אותם מראש בהסכם. לדוגמא, לא ניתן להסכים על מזונות הילדים, שטרם נולדו. הסיבה לך היא, שתפקידו של ביהמ"ש להגן על טובת הילדים, לפעמים גם מפני האינטרסים הנוגדים של הוריהם. לכן, ביהמ"ש לא יתן תוקף להסכם שבו נקבעו מזונות של ילדים שטרם נולדו, כאשר בפועל לא ידוע למשל, האם לילדים הללו יש צרכים מיוחדים (למשל צרכים רפואיים). כנ"ל גם לגבי המשמורת של הילדים ועוד.
 

האם יש וודאות בהסכם?

התשובה היא כן ועל כן נועד הסכם הממון. עם זאת, על בני זוג לדעת שבמקרים קיצוניים, כאשר ההסכם הוא מאוד חד צדדי, וכאשר הנישואין או החיים המשותפים נמשכו לאורך זמן רב ויש פערים כלכלים מאוד גדולים ביכולת ההשתכרות שלהם, ביהמ"ש עלול לבטל את ההסכם או לשנות בדיעבד, בעת הסכסוך, חלק מהסעיפים שהוסכמו בו.או לחילופין, לתת להסכמות הצדדים בעל פה ולאופן התנהגותם בפועל אחרי ההסכם, שהייתה שונה ממה שהוסכם בהסכם, פרשנות שונה מזו שנתנו לה הצדדים בהסכם עצמו.למשל, אם הצדדים קבעו בהסכם הממון כי מה שיקבל כל צד בירושה במהלך החיים המשותפים, לא יחולק בין שניהם, ובפועל, בני הזוג הפקידו את הכספים שאחד הצדדים קיבל בירושה, בחשבון המשותף ואף רכוש מהכסף רכוש משותף, ביהמ"ש יכול לפסוק כי הרכוש הספציפי משותף, למרות שהוסכם בהסכם כי מה שנתקבל בירושה לא יתחלק. הסיבה היא כי בני הזוג בהתנהגותם, התנהגו באופן שונה לחלוטין ממה שהסכימו עליו בהסכם.

נכון שהדבר יוצר אי וודאות מסוימת, אולם הדבר נעשה אך ורק במקרים קיצוניים כאשר ברור שההסכם לא נעשה בתם לב, אלא נוצלה בו חולשתו של צד אחד להסכם.
 

מה הפתרון?

גם כעו"ד שמתמחה בתחום דיני המשפחה ובמיוחד כאדם שחי בזוגיות, אני חושבת שצריך לזכור שהחיים שלנו, הימיום, ההנאה והביחד, חשובים הרבה יותר מהחרדה לאפשרות שיום אחד הכל ייגמר. אני סבורה שנכון לחיות עם הסכם, שנמצא במגרה ואין צורך לעיין או להשתמש בו כל עוד חיי הזוגיות טובים. עם זאת, כאשר מחליטים על פרידה, ולא משנה מאיזו סיבה, אין כל ספק כי ההסכם עוזר מאוד לסיים את המחלוקות. במקרה כזה, הצדדים מברכים על קיומו.
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by