המדריך לנבגד 
אילוף הבוגדת 
 
 (אילוסטרציה: asap images)   
המדריך לנבגד |
 
עו``ד ענבר שנהב

כיצד משליכה בגידה על התנהלות הגירושין? תלוי אם שואלים את הגבר או את האישה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחד הקשיים הנפוצים ביותר בזוגיות, שבדרך כלל גם גורמים לפרידה ואחר כך לגירושין, הוא בגידה. כיוון שדיני המשפחה בישראל מבוססים על הדין העברי, יש משמעות מאוד גדולה לבגידה מבחינה משפטית. עם זאת, יש שוני מאוד גדול ממקרה למקרה, שמקורו בנסיבות הבגידה ובעיקר בסוגייה: האם הבעל הוא זה שבגד או האשה?
 

לא משתלם לבגוד בבעלך

 
1. שלילית הזכות למזונות
על פי ההלכה היהודית, בעל חייב לפרנס את אשתו עד יום הגט, על פי רמת החיים אליה הורגלה במהלך הנישואין. חיוב זה מתייחס לחיוב במזונות אשה ואינו קשור למזונות הילדים. במקרה בו האישה בגדה, ייפסקו המזונות עבור האישה, שכן היא איננה ממלאת את חובותיה כלפי בעלה, ועל כן חובותיו כלפיה מבוטלים. כלומר אשה הבוגדת בבעלה מפסידה את הזכות למזונות עבור עצמה, המגיעים לה על פי הדין העברי (מזונות אשה).

חשוב לציין כי דמי מזונות לאישה הינם קריטיים לאופן שבו יתנהל תהליך הפרידה. בדרך כלל, כאשר היא מקבלת מזונות, אין לה אינטרס "למהר" ולסיים את הסכסוך ולהפך.

2. שלילית הזכות לכתובה
אשה הבוגדת בבעלה מפסידה את סכום הכתובה עליו חתם הבעל כשטר חוב במעמד
הקידושין. בהרבה מקרים פוסק בית הדין הרבני את סכום הכתובה (או סכום תקרה
שנקבע על ידי בית הדין הרבני הגדול) כאשר הגבר רוצה להתגרש ואין לו עילת גירושין על פי ההלכה. אולם כאשר אישה בוגדת, היא מאבדת את הזכות לסכום עליו התחייב בעלה.

3. שלילית הזכות לקבלת חלקה של האישה ברכוש
במקרים בהם האשה בוגדת, בית המשפט לענייני משפחה (בית המשפט האזרחי) אינו שולל ממנה את זכותה לקבלת חצי ממה שנצבר על שם בעלה במהלך הנישואין. עם זאת, בבית הדין הרבני ניתן לטעון כי בבגידתה של האשה, ישנו טעם מיוחד המצדיק חלוקה אי שוויונית של הרכוש, ובפועל הבעל יקבל את כל הרכוש ואילו האשה לא תקבל שום זכות מהרכוש הרשום על שם הבעל. בשביל לנסות להשיג תוצאה כזו, על הבעל לפנות ראשון לבית הדין הרבני בתביעת גירושין נגד אשה בוגדת, ולצרף לתביעת הגירושין את עניין הרכוש. הסיבה לכך היא שבגידה של אשה בבעלה הינה עבירה הלכתית חמורה.

האם צריך הוכחות?
כן, בהחלט. לא ניתן לטעון בעל פה כי האשה בגדה ולצפות כי הערכאה השיפוטית תקבל את הגרסה הנ"ל, בעיקר אם הצד השני מכחיש. רק כאשר הערכאה השיפוטית רואה שאכן בפועל האשה בגדה, היא תשלול את זכויותיה.

על מנת להוכיח את בגידת האשה בבית הדין הרבני, על הבעל להביא שני עדים שיכולים להעיד על כך. העדים צריכים להעיד על המקרה שאירע, אולם אסור להם להעיד על מקרה שארע בשבת, כי הדבר פוסל את העדות. בנוסף, העדים צריכים לעמוד בשני קריטריונים: האחד - שהם גברים. השני- שהם אינם קרובי משפחה של בני הזוג.
 

בגדת באשתך? לא נורא

בואי עם הוכחות (אימג'בנק/GettyImages)
 בואי עם הוכחות (אימג'בנק/GettyImages)   
דינה של אשה הבוגדת בבעלה אינו דומה לדינו של גבר הבוגד באשתו. ההלכה היהודית רואה בחומרה זינוי (בגידה) של אשה בבעלה ועל כן הסנקציות הן רבות יותר. מאידך, כאשר גבר בוגד (רואה זונות) ההלכה היהודית אינה שופטת אותו בחומרה ובפועל הוא אינו מאבד זכויותיו ואף בבית הדין הרבני יש לו האפשרות "להתחרט על מעשיו ולשנות את דרכו".

אם יש לאשה הוכחות של הבגידה, היינו, בזבוזים בכרטיס אשראי על המאהבת, הודעות SMS, תמונות וכל דבר אחר, היא יכולה לדרוש את סכום הכתובה בבית הדין הרבני, כשטר חוב לכל דבר. הכתובה הינה שטר חוב שבעל צריך לשלם לאשתו בתנאים מסוימים, כאשר הוא אינו עומד בחובותיו כלפי אשתו. אציין כי לא קל לזכות בסכום זה, אולם אם תוכיח האשה את הבגידה, ניתן יהיה לחייב אותו, כפיצוי. כמו כן הוכחה שהבעל בוגד הינה כלי לחיוב הבעל בגט, בבית הדין הרבני, במידה ואינו מסכים לתת אותו.

בנוסף, באם נושא הרכוש של הצדדים נידון בבית המשפט לענייני משפחה, בית המשפט יכול לחלק את הרכוש בצורה לא שוויונית לטובת האישה, אם יוכח לו שהבגידה הייתה ארוכה ומשמעותית, וכסף רב הוצא מהתא המשפחתי על המאהבת. החלוקה הלא שיוונית לטובת האשה תעשה גם בגלל שהכסף שהוצא על המאהבת צריך להיות רק מחלקו של הבעל, וכן לאור הנזק שנגרם לאשה.

הערה: הכתבה מתייחסת אך ורק ליהודים, שכן על נוצרים ומוסלמים חל דין אחר.

לאתר של עו"ד ענבר שנהב
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by