שייך למדור 
אמא מחוץ לרחם 

אמא מחוץ לרחם

 
שייך למדור |
 
רויטל קיבק - ארמה

תמר פרסמה מודעה כי היא מעונינית להפוך לאם פונדקאית, חיה ענתה בחיוב. משם הן עשו דרך ארוכה יחד עד לחדר הלידה. ראיון עם גיבורות הפרק

 
 
 
 
 
 
 
 
 

פסקה חדשה

כאן גדל הילד שלי
 כאן גדל הילד שלי    

תמר, אם פונדקאית, החליטה לשאת ברחמה את תינוקה של חיה, ולא בגלל תמורה כספית. זה היה פשוט: ליבה הטוב יצא אליה, ממש כמו בפעם הראשונה ההיא, כשפגשה זוג הורים, חשוך ילדים, שהגיע לארה"ב למטרת פונדקאות. כבר אז גמלה בליבה ההחלטה, שיום אחד היא תעזור לאישה אחרת להיות אמא.

תמר, אם חד הורית (34):

"ביולי 2001 נסענו אישי דאז ואני, לשליחות דיפלומטית בארה"ב, ופגשנו זוג מקסים שבא למטרת פונדקאות, כי בארץ התהליך הבירוקרטי היה ארוך והערים קשיים. ליבי יצא אליהם, ורציתי לעזור, אבל לא יכולתי להיות הפונדקאית שלהם, כי תכננתי הריון משלי. הלידה השנייה שלי, שהייתה בשיטת קיי, הייתה כיפית ונעימה. פרט לכך, ההורמונים של ההריון (בשני ההריונות) הם כמו סם בשבילי, ונורא רציתי להיות בהריון וללדת שוב, אבל לא התאים לי ילד נוסף משלי".

קליק מידי

תמר היא בלשנית, מתמחה באיראן הקדומה, מרצה במסגרות פרטיות בנושאי איראן הקדומה עם ובלי קשר ליהדות, ועכשיו גם בנושא פונדקאות.
"ביום שהודעתי לאבי ילדיי שאנחנו נפרדים, פרסמתי בפורום נעמ"ת מודעה, שאני רוצה להיות פונדקאית. חיה הייתה הראשונה שפנתה אלי והיה בינינו קליק מיידי" היא מספרת.

 

פסקה חדשה

 

חיה (35), מספרת על המחלה, על הריון ראשון בסיכון, ועל הבחירה בפונדקאות, כדרך להביא לעולם את בנה השני: "נולדתי עם מחלת אי ספיקה כלייתית. כשהתחתנתי ונכנסתי להריון, בפעם הראשונה המליץ לי הפרופסור שטיפל בי, שכדאי שנשקול הפלה, כי ההריון עלול לסכן את חיי, בשל תפקודי כליה ירודים. לא יכולתי לשמוע את זה –בשבילי זו הייתה ההזדמנות היחידה לילד. לא היססתי. האמנתי באלוהים, ואם הוא זיכה אותי בהריון, אני אצליח לצלוח אותו. בגישה אופטימית, אך זהירה זאת, חתמתי על מסמך, לפיו אני נושאת באחריות על חיי ועל חיי התינוק. היה זה הריון בסיכון גבוה. בשבוע 33 נולד בני הראשון כפג, כתוצאה מסיבוך רפואי של הכליה. היה לי ברור שזה היה ההריון האחרון שלי. אחרי שנה כבר חשבתי על הצעד הבא, ואחרי תחקיר מעמיק שארך חצי שנה, הגענו בעלי ואני למסקנה, שאנחנו הולכים על פונדקאות.

זה לא נורא לעשות את זה בשביל הכסף

גם תמר וגם חיה, אינן נותנות לנושא המצוקה הכלכלית, משקל כבד בקבלת ההחלטה: "זה לא נורא לעשות את זה בשביל הכסף", אומרת תמר, "אבל כשכסף הוא הסיבה היחידה, אז אני אומרת שלא כדאי ללכת על זה". "הכרתי פונדקאיות שהגיעו לפונדקאות מתוך מצוקה כלכלית, אבל הערך המוסף האמיתי של התהליך הוא בסיפוק שהן חשות בסוף התהליך", מספרת חיה, "בזכותם יש לזוג ילד, ילד ביולוגי שלהם. בסיומו של תהליך הן נמצאות במקום מאד גבוה של גאווה, להיות חלק מהתהליך הזה. כל המשפחה שלי הכירה את תמר. העצמתי אותה בעיני המשפחה שלי, והשקעתי בה את כל כולי. נתתי לה את כל מה שיכולתי, כי היא הייתה חלק ממני בכל התהליך הזה. הפכתי אותה לאות הגאווה של המשפחה שלנו, כי בזכותה יהיה לי ילד. היא הייתה מוקד העניין".

 

חייבים בתשלום על פי חוק

"הוועדה מאד חשדה בי בהתחלה בגלל שעניין הכסף לא היווה אצלי גורם בהחלטה", אומרת תמר. "הם בעצם חשבו: 'כדי לקבל את הכסף, היא חייבת למסור את הילד, אבל אם היא לא רוצה את הכסף, אז למה שהיא תמסור את הילד?' על פי חוק, פונדקאות אלטרואיסטית, היא לא חוקית בישראל, על כן כל פונדקאית חייבת לקבל תשלום. אני חושבת שיש בכך גם מן הצדק, כי זה סוג של הבעת הערכה, על משהו שאת עושה למען מישהו אחר. גם אם את נהנית לא פחות".

אין הבדל בהתחברות לתינוק שבא אליך מאם פונדקאית

חיה שוללת כל חשש: "לילדי הראשון, שאותו 'סחבתי', התחברתי אחרי 3 חודשים. לעומת זאת, לילדי השני, התחברתי ברגע הלידה עם תמר. 'התבשלתי איתו 3 שנים', וקבלתו הייתה ציפייה אמוציונלית כמעט משכרת". "ניהלתי עם העובר של חיה ואייל הרבה שיחות", מספרת תמר: "סיפרתי לו שיש לו אמא שאוהבת אותו ושמחכה לו, ושהיא לא אני. היום כשהוא בן 9 חודשים, הוא יודע שבשבילו אני דודה. בעתיד כשיגדל, מייד כשיבין, יספרו לו גם מה היה החלק שלי בהבאתו לעולם".

תמר ממליצה: כך תדעי אם את מתאימה להיות פונדקאית

"אין הרבה אמהות חד הוריות, שמוכנות בכלל לחשוב על אפשרות של להיות אם פונדקאית.
ישנה סטיגמה מוטעית, שזה צריך לנבוע רק ממצוקה כלכלית. אם כתוב לך בתעודת הזהות שאת רווקה או גרושה, וכיף לך להיות בהריון או שאת נורא אוהבת לתת ולתרום, אז למה לא?"

לא להקשר

"אני חושבת שבקבלת ההחלטה האם להיות פונדקאית, צריך לברר האם את מסוגלת לא להיקשר לעובר. את זה תוכלי לדעת רק אחרי שיש לך ילד שני, כי אז את כבר יודעת אם את טיפוס שנקשר לתינוק כבר בשלבי ההריון. בהריון ראשון כולן נקשרות. בהריון השני, אצל חלק מהנשים זה כבר אחרת – בגלל שהחוויה פחות ראשונית, אנחנו פחות מודאגות, ויש לנו משהו יותר חשוב בחוץ (הילד הגדול), אנחנו נוטות להקשר פחות לעובר הצומח לנו בבטן, והקשר מתחיל כשהילד שלנו נולד. אם אישה נקשרה לעובר שלה בהריון השני, סימן שיהיה לה קשה לחוות את חווית הפונדקאות. חשוב לדעת, שאת מסוגלת לא להיקשר לתינוק, ושיש משהו יותר חשוב בחוץ שהוא ילדייך.
 
 

ממסדות את הקשר

תמר: לא בשביל הכסף
 תמר: לא בשביל הכסף    
תמר וחיה חשבו שהכרחי שיהיה מאגר מידע מקיף בנושא הפונדקאות בארץ, שישבור סופסוף את העמימות הקיימת. כך נולד הרעיון להקים אתר פונדקאות, שמספק מידע מקיף, ומציע סדנאות תמיכה לזוגות ולפונדקאיות, שבוחרים לעבור את תהליך הפונדקאות בעצמם - ללא גורם מתווך. ימי עיון מופקים עפ"י דרישה בכמה מוקדים בארץ עם מיטב אנשי המקצוע בתחום – רופאים, עורכי דין ופסיכולוגים, שייעצו לזוגות המעוניינים להיכנס לתהליך הפונדקאות.

כבר חלק מהחיים

לתמר פורום פונדקאות באתר אמנות הלידה. כמו כן, היא מרצה בחוגי בית פרטיים ובהרצאות פתוחות לקהל. ככה זה כשחווים משהו בעצמה כל כך גדולה ,הוא נהפך חלק בלתי נפרד מחייך.
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by