אמריקן משיגנע 
 
 
קודמן

ג'יי זי שר ביידיש, יריות, הרוגים, הטרדת קטינה ואנטישמיות הם רק חלק קטן מהדרמות בההיפ הופ של 2007. קודמן השקיע בסיכום שנה והביא ימבה לינקים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך אפשר לסכם את שנת 2007 בהיפ הופ? נקרא לה שנה עמוסה בג'וסי דרמה: ג'יי זי התחיל לדבר עברית, ראפרים נורו- חלקם גם מתו, אייקון התקרב לילדה בת 15, פיפטי פתח חזית מול קנייה, ווויל סמית הסביר שלהיטלר בסך הכל היו כוונות טובות. וכל זה קורה לפני שהתחלנו לדבר על הדרמה השגרתית במשחק.
 

1. ג'יי זי חוגג בר מצווה

לחיים ביאצ'. ג'יי זי (צילום: getty images)
 לחיים ביאצ'. ג'יי זי (צילום: getty images)   
זוכרים איפה שמעתם לראשונה שג'יי זי שיחרר סינגל בו הוא שר גם בעברית? אז השיר נבחר החודש במקום הראשון ברשימת "100 השירים הטובים ביותר של 2007" של מגזין ה"רולינג סטון", ובצדק.
וזה לא (רק) בגלל העברית: ג'יי זי הוא כמעט הראפר היחיד שעדיין מחדש, מרענן, תמיד מספק את החצוצרות הכי טובות בעיר והיחיד שעושה את זה טוב עם קצת בר מצוות. שנאמר, לחיים!

אגב, סתם בשביל פיקנטריה, לפני מספר ימים פורסמו שמועות עקשניות שגורסות כי ג'יי את ביונסה נשבעו אמונים בחשאי בפריז.
שורה תחתונה: "אמריקן גנגסטר" של ג'יי זי הוא אלבום השנה בהיפ הופ. מזל טוב ביטצ'ז!
 

2. וואסאפ' ניגר?

"הפחד מהזין של האדם השחור". נאז (צילום: getty images)
 "הפחד מהזין של האדם השחור". נאז (צילום: getty images)   
הראפר נאז החליט לשחרר אלבום בשם Nigger. המילה העתיקה והשנויה המחלוקת, שעלתה לכותרות לאחרונה בזכות קמפיין ציבורי מתוקשר נגד שימוש במילת ה- N (וכן במילים Ho ו- Bitch) עם תמיכתו של סנדק ההיפ הופ ראסל סימונס (ממקימי דף ג'אם ואח של Run מ Run DMC) בפעולת המחאה.

הכותרות הגדולות הגיעו לאחר שאחד הפוליטיקאים איים כי יוניברסל תפסיד קופת תגמולים על סך 84 מיליון דולר אם תוציא את האלבום לאור תחת מילת הגנאי הגזענית.
וזה עוד כלום: נאז אף שחרר הודעה לפיה הוא גם עובד על האלבום עם פי דידי, וכי יהיה בו שיר בשם "הפחד מהזין של האדם השחור". פעיל זכויות האדם השחור, אל שארפטון, אמר שהוא המום מהתעקשות השחורים להשמצה עצמית והשתמשות המילה בפומבי. האלבום צפוי לצאת בפברואר. יש למה לחכות.
שורה תחתונה: על זה מייקל ריצ'ארדס (קריימר) היה אומר: "אני בעד! גם ככה אני משתמש במילה הזאת כל הזמן".
 
 

3. קאמ'רון VS פיפטי סנט

 
קארטיס ג'קסון, העונה לשם 50 סנט, הצליח להסתבך עם קאמ'רון (אותו פופ-ראפר שאלבומו המצליח היחיד יצא אצל ג'יי זי). קאמ' שכבר הספיק בעבר להשמיץ את ג'יי זי, החליט לעלות מדרגה, והפעם במריבתו עם פיפטי, שחרר סינגל בשם Curtis בו הוא טוען כי "פיפטי הוא גורילה עם שיני שפן". ככל הנראה קאמ' הצליח במשימה: חצי הסנט שלנו, איבד מערכו ומאמינות הרחוב שלו ומכירותיו ניזוקו בצורה משמעית.
שורה תחתונה: קארטיייייייייייייייייס.
 

4. פיפטי VS קנייה

תפרוש כבר. 50 סנט (צילום: getty images)
 תפרוש כבר. 50 סנט (צילום: getty images)   
ובהמשך ישיר- משחק הילדים בשכונה מגיע לעיצומו עם אותו פיפטי ומלחמתו בקנייה ווסט, כשהפעם קנייה הוא ה"סיסי" שמסתובב עם בגדי מעצבים.
פיפטי יצא בהודעה על אלבומו החדש שיקרא Curtis (ככל הנראה בתגובה לשירו של קאמ') וישוחרר במקביל וממש באותו יום שחרורו של אלבומו של קנייה. בהצהרה אמר כי יפרוש מהיפ הופ אם יפסיד בקרב. חובבי הז'אנר בכל העולם שמחו והתאגדו בתוכנית רכישה מסיבית לעידוד פרישתו של פיפטי.

ההייפ עבד, השניים כיכבו על שער ה"רולינג סטון", ואפילו בלונדון אנשים חילקו כיפים לקרטוני ענק בדמותם של שני הזמרים שקידמו את קרב המכירות.
יום הדין: שניהם מכרו בטירוף, אבל קנייה ניצח עם כמעט מיליון עותקים בשבוע הראשון – המכירות הכי גדולות לשבוע בהיפ הופ מאז מרץ 2005 כשפיפטי מכר 1.1 מיליון עותקים מאלבומו הקודם.
שורה תחתונה: פיפטי הפסיד ומכר רק 700,000 עותקים. אז אגב פיפטי, מה קורה עם הפרישה?
 

5. ג'יי זי עוזב את DEF JAM!

מציק לג'יי. LL COOL J (צילום: getty images)
 מציק לג'יי. LL COOL J (צילום: getty images)   
ג'יי זי שנודע בשנים האחרונות כנשיא לייבל ההיפ הופ המצליח "דף ג'אם", הודיע רשמית שאחרי כל המהלכים שביצע במהלך כהונתו כנשיא הוא פורש. הסיבה: הוא משועמם, צריכת המוסיקה היא לא מה שהייתה פעם, דרכי הרכישה שונות, ואנשים לא צורכים מוסיקה מהנשמה.

שמועות טוענות כי יתכן שלמהלך אחראי לא אחר מ- LL COOL J שהציק והתראיין בכל אמצעי תקשורת אפשרי וטען שג'יי זי ודף ג'אם לא מקדמים את מספיק את האלבום הבא שלו שיהיה האלבום האחרון בחברה (אלבומו הראשון של LL היה האלבום הראשון שיצא בדף ג'אם ב- 1985). בנוסף, התעקש לחזור על המטאפורה העילגת שלו: "אם אתה יודע לאפות עוגה לא אומר שאתה צריך לנהל מאפיה".

ג'יי זי היה אחראי על כמה מהלכים מוצלחים של הלייבל כמו ההחתמה של ריאנה – שהיה להצלחה בין לילה, וההחתמה מעוררת הרעש של יריבו לשעבר: נאז.
שורה תחתונה: הפרסומת של ג'יי זי ל- HP לא תישכח במהרה.
 

6. וויל סמית מסנגר את היטלר

סמית: "היטלר היה אדם טוב" (צילום: Alan Light, Flickr)
 סמית: "היטלר היה אדם טוב" (צילום: Alan Light, Flickr)   
וויל סמית, הבחור שקרא לעצמו "ביג ווילי סטייל", ובעצם לא סרסור אלא סתם חנון.
חנון חנון, אבל לרגל השנה החדשה הנסיך מבל אייר דפק כותרות חריפות: "היטלר היה אדם טוב" הייתה הכותרת המובילה שלוותה בציטוטים כמו: "היטלר לא קם בבוקר ואמר 'בא לי לעשות את המעשה הכי זדוני שאני יכול לעשות', אני חושב שהוא קם בבוקר ובעזרת היגיון מעוות הוא ישב וחשב איזה דבר 'טוב' וחיובי הוא יכול לעשות".
שורה תחתונה: וויל שוקל לגלח את השפם.
 

7. מתעסקים בקטנות

נדלק על בנות 15. אייקון וחבר (צילום: gtty images)
 נדלק על בנות 15. אייקון וחבר (צילום: gtty images)   
השנה הבלאק אייד פיס חזרו לביקור בארץ הקודש, וגם Akon לא שכח לקפוץ להופעה על הדרך, שניהם קבעו שיאים חדשים של פאדיחות:

וויל איי אם, מנהיג האפונים, שחרר אלבום סולו והצליח להשיג שפל מכירות כשהגיע בשבוע הראשון למקום ה- 38 במצעד האלבומים של ה"בילבורד" עם מכירות של 21 אלף אלבומים בלבד. האלבום היחיד שמכר פחות ממנו באותו שבוע הוא אלבום להקת בנות של דיסני בשם "צ'יטה גירלס".

אייקון עם פאדיחה משלו, ביצע סקס יבש על הבמה עם ילדה בת 15 בזמן הופעה. הנערה, שהיתה בת של כומר ולא פחות- דפקה ריקוד נועז על הבמה ומשם זה התגלגל. אייקון, שבאותה תקופה הופיע עם גוון סטפאני – גרם לה להפסיד עסקת חסות על סך 3 מיליון דולר בעקבות התקרית. לזכותו טען הזמר, שהייתה הגבלת כניסה מגיל 21 ומעלה באותו הערב, אך ב- CNN הזדעזעו על ה"חיוך התמים של אייקון שכבר בילה בעבר 5 שנים בכלא בעקבות שוד מזויין".
בנוסף, הספיק אייקון להטיח בזריקה חופשית נער, שבאורח פלא לא נפצע, אך הנערה שעליה נחת נפגעה.
שורה תחתונה: אייקון שחרר שיר התנצלות כסינגל שאיך לא, נכנס במהרה למצעדים.
 

8. יריות בשכונה

Spice 1, מהראפרים היותר מוערכים בחוף המערבי, ששיתף פעולה עם חבר'ה כמו טופאק, רדמן, אייס טי ומטהוד מן, ונבחר במקום 56 ברשימת הראפרים הטובים ביותר מאז 1988 – נורה.
ספייס התפנן ברכבו ליד בית הוריו בקליפורניה, כאשר לפתע מישהו ניסה להיכנס לרכב. ספייס הרים גבה, ולאחר שניות נורתה ירייה שפגעה בחזהו. הכדור פגע בריאה, אך בינתיים ספייס במצב יציב ומתאושש. איחולי החלמה יכולים להישלח אל ה- My Space אותו הוא בודק ממיטתו.
שורה תחתונה: חזה עוף ספייסי, מישהו?
 

9. הוא מת? YEAHHHHHHHHHHHH!

מת בפתאומיות. Pimp C
 מת בפתאומיות. Pimp C   
כמו בכל שנה, חייב להיות איזה להיט דבילי תורן שמשגע את העולם. פעם זה היה מקרנות וקוקו ג'מבו למינהם, אבל בשנים האחרונות הדרום המלוכלך בארה"ב דואג למלאכה. אם זה מאטלנטה, יוסטון או ניו-אורלינס, תמיד יהיה איזה אהבל עם כמה שיני זהב ואיזו כוס קידוש מלאה בתירוש, מצופה ביהלומים ומלאה במשקה מפוברק המכיל סירופ לשיעול, אלכוהול וסוכריות גומי – שיגרום לכל הכוסיות להזיז את התחת. חבר'ה כמו באבה ספארקס, יין יאנג טווינס, וליל' ג'ון.

אחד מההרכבים שהתחילו את כל הסצינה הדרומית הם UGK, שהתחילו הרבה לפני שליל' ג'ון ואווטקאסט קרעו את המצעדים. חצי מן ההרכב, הידוע בשם Pimp C מת החודש באופן פתאומי- סצנת ההיפ הופ הרכינה את ראשה.
שורה תחתונה: הסינגל מאלבומם האחרון – נבחר ע"י הרולינג סטון במקום ה 10 בשירים הטובים ביותר של 2007.
 

10. מנענעים ת'תחת בדרום

רק בן 16 וכבר רוקד עם נטלי פורטמן. סולג'ה בוי (צילום: getty images)
 רק בן 16 וכבר רוקד עם נטלי פורטמן. סולג'ה בוי (צילום: getty images)   
דיברנו על הלהיט הדרומי התורן? על הלהיט הכי גדול בארה"ב השנה אחראי בחור בשם סול'גה בוי, שבגיל 16 החליט להוריד דמו של תוכנה חובבנית להכנת ביטים – דפק עם העכבר כמה פעמים על כמה דגימות של סינטיסייזרים, הוסיף כמה תופים ומלמל משהו, כשהמוטיב המרכזי הוא Superman That Ho! הוא חיבר לשיר גם ריקוד, צילם כמה הומבוייז מהשכונה והעלה את ליו טיוב.

מכאן הדרך לפסגה כבר קצרה: כמה מיליוני צפיות, מיליוני האזנות במיי ספייס וכמו בסיפור הסינדר-fella הקלאסי: מפיק שלח אליו אימייל, החתים אותו והשאר היסטוריה. היום מי שלא מכיר את הריקוד במסיבה יוצא מרובע, וגם אם אין לכם מושג על מה מדובר בשיר, כדאי שתתחילו לנענע את התחת. נראה אתכם רוקדים באמצע שיעור ספרות למורה ואומרים לה "סופרמן דאט, הו!". אין יותר דרמה מזה.
שורה תחתונה: שנה טובה וסופרמן דאט Ho Ho Ho!
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by