טרור יהודי 
התמלילים מחקירת ההצתה בדומא מוכיחים: רק השימוש בכוח פיזי הוביל להודאה 

התמלילים מחקירת ההצתה בדומא מוכיחים: רק השימוש בכוח פיזי הוביל להודאה

 
טרור יהודי |
 

תמלילי חקירותיו בשב"כ של אחד הנערים המואשמים במעורבות בפיגוע ההצתה, שהגיעו לידי חדשות 10, מראים כיצד שתק במשך ימים ארוכים וצחק לחוקרים בפנים – עד שהחל השימוש בכוח פיזי. א' הצביע על עמירם בן אוליאל כמבצע הפיגוע ואף הודה כי נטל חלק בביצועו – זאת למרות שהוא כלל לא מואשם בכך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

במשך ימים ארוכים ישב א', אחד הנערים המואשמים במעורבות בפיגוע ההצתה בדומא, וצחק לחוקרים בפנים. הוא שתק ושר להם שירים, אבל מתמלילי החקירה עולה שרק לאחר שהחוקרים הפעיל עליו כוח פיזי שבר החשוד את שתיקתו ואף הודה שהשתתף בביצוע ההצתה עצמה - זאת למרות שהוא כלל לא מואשם בה. תמלילי החקירה הגיעו הערב (חמישי) לידי חדשות 10.

 

כמה שעות אחרי שהועבר למתקן השב"כ בצפון הארץ, נחקר א' בידי חוקר המכונה רוני. "אתה חשוד מרכזי בביצוע הפיגוע בדומא", מטיח בו רוני. א' בתגובה מתחיל לצחוק. בימים הקרובים ימשיך א' לחייך, לשתוק, ולשיר בחדרי החקירות, כפי שעשה בעבר כשנחקר בשב"כ בחשד להצתות רכוש פלסטיני באזור השומרון.

 

כעבור שלושה ימים מעיר לו החוקר המכונה פרץ - "אתה מתנהג בשחצנות וביהירות, קצת צניעות לא היתה מזיקה לך". א' בתגובה פרץ בצחוק והחל לשיר את המילים "ימים יגידו ובסוף כולם יהיו ברסלב".

 

 
במשך ימים ארוכים א' שתק, עד ששיטת החקירה שונתה. תמונתו של התינוק הנרצח בדומא
 במשך ימים ארוכים א' שתק, עד ששיטת החקירה שונתה. תמונתו של התינוק הנרצח בדומא   צילום: רויטרס 
 

כך פחות או יותר נראתה כל חקירת שב"כ בשנים האחרונים שבה ניסו לפענח פרשות טרור יהודי. חשודים שותקים, חוקרים מפעילים מניפולציות ותרגילים, החשודים ממשיכים לשתוק, ובסוף משוחררים הביתה.

 

אבל א בן ה-17, תושב השומרון, לא נחקר הפעם על הצתות רכוש אלא על ההצתה בכפר דומא שבה נשרפו שלושת בני משפחת דוואבשה, והמוטיבציה בשב"כ, הלחץ מהדרג המדיני וההתעניינות בעולם הייתה בהתאם.

 

כעבור שבועיים הגיעה החקירה למבוי סתום. ראש השב"כ יורם כהן פנה ליועץ המשפטי יהודה וינשטיין וקיבל אישור חריג להפעיל אמצעים מיוחדים על הנחקרים, כלומר שימוש בכוח על החשודים השותקים.

 

זו היתה הפתעה מוחלטת עבור א', לשלב הכאבים הפיזיים אף אחד לא הכין אותו, וכעבור כמה שעות הוא אכן שובר את שתיקתו בניסיון לרצות את החוקרים ולהפסיק את החקירה הכואבת. א' הצביע על עמירם בן אוליאל כמבצע הפיגוע יחד איתו.

 

 
א' הצביע עליו כמבצע הפיגוע יחד איתו. עמירם בן אוליאל
 א' הצביע עליו כמבצע הפיגוע יחד איתו. עמירם בן אוליאל   צילום: ללא קרדיט 
 
 

בן אוליאל הודה בביצוע, ואף שיחזר בכפר דומא את ההצתה. נגד א' הוגש כתב אישום רק על שלב התכנון, לאחר שלא נמצאו די ראיות שהוא השתתף בביצוע. אבל מתברר שבמהלך החקירה, הודה א' גם בביצוע ההצתה.

 

"אם אתם רוצים שסתם אודה, אני מוכן למסור גרסה, אבל לא נכונה", אמר הנער באחת מחקירותיו, ובתגובה ענה לו חוקר השב"כ - "אנחנו מוכנים להקשיב".

 

"עמירם העיר אותי באותו לילה, הוא נשא על גבו תיק שהכיל את החפצים לביצוע הפיגוע, ירדנו רגלית לכפר דומא, נכנסנו לתוך הכפר, חיפשנו בית עם חלון, ללא סורגים, או עם דלת פתוחה, עברנו כמה בתים, השלכנו את בקבוק התבערה לבית הראשון ואז בקת"ב לבית השני, עמירם כתב על הקיר 'יחי המלך המשיח', 'נקמה', ומגן דוד", סיפר א' בחקירה.

 

בשלב זה שואל אותו החוקר: "למה חיפשתם בית בתוך הכפר ולא בשוליו?", בתגובה עונה לו א' - "כנראה שלא מצאנו מטרה מתאימה בשולי הכפר". החקירה ממשיכה- חוקר: "מה היה המרחק בין הבתים?". א': "כמה דקות הליכה". חוקר: "מי זרק את בקבוק התבערה?". א' עונה - "אני".

 

 
הלחץ על השב"כ לספק תוצאות היה גדול. רה"מ נתניהו וראש השב"כ כהן
 הלחץ על השב"כ לספק תוצאות היה גדול. רה"מ נתניהו וראש השב"כ כהן   צילום: חיים צח, לע"מ 
 

בשלב זה הנער מתחיל לבכות ושואל: "האם אחרי שהודיתי אפשר כבר לסיים את החקירה?". החוקר עונה לו - "רק כשתספר את האמת, הסיפור שמסרת מלא חורים, אתה מעוות בכוונה את הפרטים כדי שנסיק שאתה לא מעורב".

 

המשמעות של החורים בגרסה היתה דרמטית עבור א'. המרחק בית הבתים לדוגמא, הוא לא כמה דקות כפי שמסר, הבתים צמודים זה לזה. כאמור, הנער הואשם רק בתכנון הפיגוע, ולא בביצוע, כאשר בן אוליאל נותר הנאשם היחיד בביצוע הרצח.

 

עורכי הדין של הנאשמים: "לפסול את ההודאות"

בתגובה לתמלילים שהוצגו בכתבה, אמרו גורמים בשב"כ לחדשות 10 כי מדובר בהוכחה שלא כל הודאה שמתקבלת תחת שימוש בכוח פיזי מתקבלת על ידם. "היו חורים בהודאה ולכן לא השתמשנו בה", הם טענו.

 

במקביל, עורכי הדין של הנאשמים טוענים כי גם השב"כ מודה שיש הודאה שנגבתה תחת לחץ פיזי והיא לא נכונה, ולכן כך צריך להתייחס גם להודאות של הנאשם השני ולפסול את האשמה וההודאה של עמירם בן אוליאל.

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by