דוקו 10 
"כישלון השירות הצבאי מזמין מסע בו יש לתקן ולהתבגר" 

"כישלון השירות הצבאי מזמין מסע בו יש לתקן ולהתבגר"

 
דוקו 10 |
 

יורם בן יהודה, פסיכולוג לשעבר ומפקד היחידה לטיפול בנפגעי תגובות קרב, ליווה את מסעם של 20 פגועי קרב להודו - שתועד בסרט "המסע בחזרה לחיים". טור מיוחד

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

המסע הינו הצורה המובהקת ביותר של פנטזיית הלידה מחדש, של יכולת ההשתנות האנושית, ובכך, הוא מגלם במהותו את התקווה. תרבותנו עמוסת סיפורי מסע. אחד מהם, ואולי הנפוץ שבהם, הוא השירות הצבאי, מסע של ההתבגרות בארצנו הקשה. נערים ונערות מתגייסים כדי לעבור את השינוי ולהפוך לגברים ולנשים.אלא שהשירות הצבאי קשה והרבה נכשלים במסע זה.

 

חלקם מלכתחילה פוחדים להתגייס, חלקם משרתים שירות לא קרבי, ואלו ששירתו ולחמו, לעיתים חוו שבר בזהות בין מה שנדרשו לבצע, לבין מידת ההזדהות שלהם עם הדברים וההתפכחות העתידית. חלקם עברו חוויות קרב, חשיפה למראות זוועה, פציעות גופניות ואובדן. כל אלו, יש בהם לשבש את מסעו של הצעיר אל ההתבגרות. כישלון מסע השירות הצבאי מזמין את המסע הבא שבו יש לתקן ולהתבגר. בתרבות הישראלית, התהווה מסע "הטיול הגדול" כתחנה התפתחותית בחייו של הצעיר. עבור רבים, התחנה הבאה לפיכך היא הודו.

 
הכניסה הקרקעית לעזה. "שבש את מסעו של הצעיר אל ההתבגרות"
 הכניסה הקרקעית לעזה. "שבש את מסעו של הצעיר אל ההתבגרות"   צילום: רויטרס (ארכיון) 
 

התזה הזו אומרת שהמסע הוא ניסיון חוזר להתבגר או לתקן התבגרות שנתקלקלה בשירות הצבאי. אלא, שכשם שלא ניתן להשביע את רעב הילדות באכילה מרובה בבגרות- כך לא ניתן להשיג את היעדים ההתפתחותיים האישיים שלהשירות הצבאי במסע להודו. על כן, נידון הניסיון החוזר - הלא בשל, לכישלון.

 

לעומת זאת, הניסיון הבשל מצליח כי הוא עוסק בפרידה. פרידה מאותו מסלול חיים מדומיין אשר אמור היה להתרחש בשירות הצבאי והופר על ידי הטראומה. פרידה ממי שאמור היית להיות ולעולם כבר לא תהיה. התבגרות מערבת בתוכה אבל שכזה.

 

 
"המסע הוא ניסיון חוזר להתבגר", יורם בן יהודה (מימין)
 "המסע הוא ניסיון חוזר להתבגר", יורם בן יהודה (מימין)   צילום: יורם בן יהודה 
 
 

ומה יש בה בהודו אשר מאפשר את התהליך? מעבר להיותה ממילא שלב בהתבגרות הישראלית, יותר מכל, הודו מייצגת עירוב של תרבויות, טעמים, ריחות, מצבים, תפיסות עולם אלטרנטיביות לתרבות המערבית על ברכיה חונכו צעירינו. העירוב הזה, פעמים רבות הוא בלתי אפשרי ומלא סתירות אשר מאפשרות לפתוח את הקונבנציות הקיימות, לבחון אותם לאור האלטרנטיבות ולהטמיע תפיסות חדשות. זהו מסע של האדם אל תוך עצמו- ולמסע בעקבות עצמך מתלווה בדרך כלל תחושת ניצחון. ניצחון על כך שהמקום, הפיזי או המנטאלי, ממנו התיירא האחד שוב איננו מפחיד אותו והינו מסוגל לחזור אליו ולהביט בכישלונו או בחדלונו בעבר ולראותו באור שונה.

 

אחר כך, יבין האחד כי הדברים עצמם לא נשתנו, כי העולם כמנהגו נוהג, ומתוך כך, נוצרת תובנה, שאין מנוס ממנה, כי בעצם הוא זה שהשתנה. תובנה זו היא התהליך שהופך את הכאב החי לזיכרון. תובנה זו מלווה בתחושת ניצחון גדול.

 

 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by