דוקו 10 
הכור בדימונה - תגובת הוועדה לאנרגיה אטומית 

הכור בדימונה - תגובת הוועדה לאנרגיה אטומית

 
דוקו 10 |
 

תגובת הוועדה לאנרגיה אטומית בעקבות סרטה של אורנה בן דור על הכור בדימונה ומפגעיו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הוועדה לאנרגיה אטומית
 הוועדה לאנרגיה אטומית   צילום: הוועדה לאנרגיה אטומית 
 
 

בעקבות הסרט על הכור בדימונה, זוהי תגובת הועדה לאנרגיה אטומית:

 

1. קמ"ג הינה מרכז גרעיני, מדעי וטכנולוגי מצטיין ומוביל במדינת ישראל. השמירה על בטיחות העובדים ובריאותם, הגנה על האוכלוסייה והסביבה והמוכנות לטפל באירועי חירום הינם בעדיפות עליונה, אף במחיר של עצירת הפעילות השוטפת.
2. ניסיונכם במספר כתבות להציג את הועדה לאנרגיה אטומית בכלל וקמ"ג בפרט כגורמים המסכנים את בריאות עובדיהם ואת הסביבה - אינו עומד במבחן העובדות.
3. בהקשר זה נציין את העובדות הבאות:
א. בוועדה לאנרגיה אטומית קיימת יחידה לרישוי ובטיחות, אשר הינה עצמאית בשיקול דעת, והעוסקת במתן רישיונות ובפיקוח ואכיפה.
ב. היחידה מדווחת אחת לשנה לראש הממשלה על מצב הבטיחות בכלל מרכזי הוא"א.
ג. אחת לשנה מועבר דיווח לוועדה בכנסת על מצב הבטיחות. הועדה עצמה ערכה בשנים האחרונות מספר ביקורים בקמ"ג והתרשמה ממצב הבטיחות במרכז.
ד. לראש הממשלה קיימת ועדה מייעצת לבטיחות גרעינית ותפקידה לייעץ לראש הממשלה בנושא בטיחות גרעינית, בכל המתקנים והפעילויות עם קרינה מייננת הקשורים לוא"א. הוועדה ביקרה בשנים האחרונות מספר פעמים בקריה למחקר גרעיני נגב ועסקה במגוון נושאים הקשורים לקריה. שמות חברות הועדה מפורסמים ברשומות.


4. לגבי השפעת קמ"ג על הסביבה, כל האזורים מחוץ לקמ"ג מנוטרים באופן תדיר ושוטף על ידי המשרד להגנת הסביבה, חברת "מקורות" וקמ"ג (מקורות מים, קרקע, אויר וצמחיה). ממצאי הניטור בידי הרשויות. לאורך כל שנות פעילותה של קמ"ג, זה למעלה מ50 שנה, לא היו אירועים או תאונות אשר השפיעו בצורה כלשהי על האוכלוסייה האזרחית בסביבת הקריה למחקר גרעיני.
5. לגבי בריאות עובדי קמ"ג, ברצוננו להדגיש כי מכל סקרי התחלואה שנערכו על ידי גורמי משרד הבריאות עולה בבירור ששיעור התחלואה בסרטן בקרב עובדי קמ"ג דומה לשיעור התחלואה בישראל. יתר על כך; אחוז התמותה מסרטן בקרב עובדי הקמ"ג נמוך משיעור התמותה באוכלוסייה הכללית. הדבר נובע ללא ספק מהמעקב הרפואי הקפדני המתבצע באופן שגרתי בקמ"ג והבדיקות לגילוי מוקדם של סרטן, אותם יוזמת מרפאת קמ"ג כחלק מתפיסת הבטיחות ובריאות העובדים.
6. באשר לחלוקת כדורי ה"לוגול": הממשלה דנה בנושא בתאריך 27.6.04 וסיכמה כי "לאחר עבודת מטה ארוכה ויסודית במערכת הביטחון, סוכם לחלק כדורי "לוגול" לאוכלוסייה באזורים הסמוכים לכורי המחקר הגרעיניים. שר הביטחון הדגיש באותה ישיבה, כי הצטיידות בטבליות "לוגול" מקובלת בעולם. במדינות רבות, כדוגמת אירלנד, פינלנד, שוויץ, צ'כיה ומדינות בארה"ב הוחלט על שיפור זמינות הטבליות לאוכלוסייה. שר הביטחון הדגיש באותה ישיבה, כי ההחלטה לחלק את כדורי ה"לוגול" אינה משקפת בשום אופן חשש מפני מצבם הבטיחותי של הכורים בישראל. השר ציין כי הכורים במדינת ישראל בטוחים ומוגנים היטב והסיכויים לפגיעה או לתקלה בהם נמוכים יותר, וכי רשויות החירום ערוכות לטפל בכך.


7. לסיכום, מאז ומתמיד נהגה קמ"ג באחריות, בהגינות וברגישות בעובדיה וגימלאיה המסורים. קמ"ג מלווה אותם שנים רבות, גם לאחר סיום עבודתם.
8. הנהלת קמ"ג גאה בכך שרבים מהעובדים שואפים לכך כי ילדיהם ונכדיהם יעבדו בקמ"ג. הדבר משמש עדות לכך כי העובדים סומכים על קמ"ג, גאים להיות שייכים למרכז וחשים ביטחון לעבוד בקמ"ג.
9. צר לנו על העוול שעושה הכתבה לארגון ולעובדיו.

 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by