דוקו 
תיק ליל הגלשונים נפתח - הסרט המלא 

תיק ליל הגלשונים נפתח - הסרט המלא

 
דוקו |
 

מהם הכשלים שהובילו לליל הגלשונים במהלכו הצליח מחבל לחדור עם גלשן אוויר לתחומי ישראל ולהרוג 6 חיילים? ומי באמת אחראי למחדל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"תיק ליל הגלשונים נפתח" מציג את השתלשלות אירועי ליל הגלשונים במהלכו הצליח מחבל לחדור עם גלשן אוויר לתחומי לישראל, להסתער לעבר מאהל צבאי של חטיבת הנח"ל סמוך לקרית שמונה ולהרוג 6 חיילים.

 

בעקבות האירועים הקשים, במסגרת מה שהוגדר כתסמונת הש.ג, לא נערכו חקירות מקיפות על אחריותם של בכירים במערכת הביטחון למחדל ומי שנתנו את הדין הם הש.ג שברח מעמדתו ומח"ט הנח"ל שהודח מתפקידו.

 

במרכז הסרט עומדים פלג ושאלי, אח שכול וחייל ששירת במחנה הנח"ל בעת שהותקף, יחד הם מגלים כיצד תסמונת הש.ג והאופן שבו הפך לשעיר לעזאזל של המערכת הצבאית כיסתה על מחדלים חמורים שלא דווחו ולא נחקרו.

 

בסרט מובאת לראשונה עדותו של רב סרן במיל' דוד, לשעבר בכיר ב-504 יחידת גיוס הסוכנים של אמ"ן. מעדותו עולה כי בידי המערכת היה מידע מאוד איכותי ואמין בנוגע לכוח האווירי של אחמד גי'בריל ועל האימונים שלהם לקראת חדירה אווירית לישראל. לדברי דוד, בעקבות המידע תוכנן באגף המבצעים של צה"ל מבצע מסכל נגד הכוח האווירי של ג'יבריל, אולם בסופו של דבר המבצע לא יצא לפועל.

 

בעדותו, טוען דוד כי ביטול המבצע נבע מפוליטיקה ומשחקי כוח בין אמ"ן השב"כ והמוסד וכן בין יחידות המודיעין של צה"ל. דוד מתנצל בעדותו בפני המשפחות השכולות על כך שלא עשה די כדי לדחוף לקיום המבצע, בכך לדעתו היו נחסכים חיי החיילים ההרוגים.

 

הסרט בוחן סימני שאלה רבים אודות פרטי האירוע שעדיין מעסיקים את המשפחות השכולות ומנסה להבין את שורת הכשלים שהובילו לאסון: החל מחוסר התיאום בין הכוחות הצבאיים השונים, הכישלון של חיל האוויר בזיהוי החדירה לשטח ישראל, משך הזמן שנדרש להקפיץ את הגזרה לאחר שכבר זוהו הגילשונים בשמי לבנון וההמנעות מחקירה מקיפה ורצינית לאחר האירוע, במסגרת מה שמכונה עד היום "תסמונת הש.ג" - כאשר במערכת הצבאית מסתפקים בהטלת האשמה על נהלי השמירה במחנה הנח"ל ונמנעים מבחינה אמיתית של תהליך קבלת ההחלטות ותפקודם של הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, אלוף הפיקוד ומפקד החטיבה המרחבית שברחו מאחריות.

 

לכל סרטי הדוקו

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by